2019
XI
05
wt.

Wycieczka – Brama Poznania i Ostrów Tumski – relacja

Wycieczka – Poznań

W chłodny, ale słoneczny poranek 5.11.2019 r. wyruszyliśmy na kolejną wycieczkę dla seniorów biorących udział w zajęciach Tarnowskiego Centrum Senioralnego. Tym razem zwiedzimy  Poznańską Katedrę oraz muzeum „ Brama Poznania„. Ze śpiewem na ustach dotarliśmy do Bazyliki archikatedralnej świętych Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, gdzie czekała na nas pani przewodnik.

 

Dowiedzieliśmy się, że jest to najstarsza katedra oraz miejsce pochówku pierwszych władców Polski jak również przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I. We wnętrzu katedry podziwialiśmy między innymi prezbiterium, bezcenną płytę Vischerowską, kaplice świętych, nagrobki biskupów, złotą kaplicę, podziemia, miecz świętego Piotra i wiele innych zabytków naszego dziedzictwa narodowego.

 

Po tak dużej dawce historii przeszliśmy spacerkiem przez Most Jordana do nowoczesnego, multimedialnego muzeum „ Brama Poznania „. W Centrum przywitał nas przewodnik, dzięki któremu  każdy z nas aktywnie uczestniczył w poznawaniu historii Ostrowa Tumskiego. Wspaniałe prezentacje multimedialne, projekcje filmowe, makiety i wizualizacje pozwoliły przenieść się nam w czasie do najważniejszych momentów w historii Ostrowa Tumskiego. Ekspozycja pozwoliła nam zrozumieć realia X wieku i kolejnych epok. Dowiedzieliśmy się również, że umieszczenie centrum w tym właśnie miejscu nadaje mu symboliczną wymowę doskonale odzwierciedlającą historię naszego kraju.

Wycieczka ta była dla nas piękną lekcją historii.

Lucyna Stachurska