Pałac Jankowice

Przeczytaj

O Pałacu

Qlturalny kalejdoskop

Pałac Jankowice włącza się w tworzenie, upowszechnianie i ochronę kultury. Pałacowe wnętrza stanowią znakomitą scenografię dla wystaw, spotkań z ciekawymi ludźmi, lekcji historycznych, konkursów literackich czy warsztatów. Tarnowskie Centrum Senioralne, działające w Pałacu, planuje uruchomić pracownię ceramiczną i salę sensoryczną.

Zespół pałacowy jest miejscem do organizacji różnych przedsięwzięć z dziedziny kultury – m.in. festiwali muzycznych, konferencji czy szkoleń. Zarówno klasycystyczny budynek jak i park dają możliwość tworzenia prac podczas plenerów malarskich.

Sala koncertowa

Muzyki, w tej reprezentacyjnej Sali Pałacu w Jankowicach, może słuchać jednocześnie 68 osób. Walory techniczne sali i stojącego w niej fortepianu sprawdzają na co dzień uczniowie i nauczyciele działającej w budynku Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia. Położenie Pałacu sprawia, że przedsięwzięciom realizowanym w Sali Koncertowej nie przeszkadzają dźwięki płynące z zewnątrz.

Sala, stanowiąca serce Pałacu, obok koncertów może być miejscem innych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych np. spektakli czy prezentacji. Widownię w tym wnętrzu można dowolnie ustawiać, dostosowując do potrzeb.

Kawiarnia

Aromatyczna kawa i smaczne ciasto to gwarancja dobrego relaksu. Dodatkowo, gdy spędzamy go w pałacowych wnętrzach, jest to wartość dodana. Kawiarnia Pałacu Jankowice to miejsce, w którym można odpocząć po spacerze, dla rodziców uczniów szkoły muzycznej – azyl pozwalający w miłych wnętrzach spędzić czas oczekiwania koniec zajęć przyszłego wirtuoza.

Kawiarniane wnętrza, w ciepłych dniach, poszerzają swoją przestrzeń o pałacowy taras. Sala daje też możliwość wyłączenia znacznej części na konferencję lub szkolenia, do których można wykorzystać zamontowany sprzęt multimedialny.

Sala bilardowa

Historia tej gry, długa i bogata, sięga XV wieku. Początkowo grało się na stole o wymiarach 1 do 2 ograniczonym bandami, z czasem wprowadzono łuzy, czyli dziury w stole. Od tej pory głównym celem rozgrywek było trafianie bilami do łuz.

Sala bilardowa Pałacu Jankowice mieści się w piwnicach budynku. Gracze mogą korzystać z trzech stołów pokrytych suknem. Wszystkie mają profesjonalne oświetlenie. Sala czeka na entuzjastów gry ale też osoby, które chcą stawiać pierwsze bilardowe kroki.

Park

Zespół pałacowo-parkowy w Jankowicach ma do zaoferowania wiele atrakcji dla całej rodziny. Miejsce leży w zachodniej Wielkopolsce, w odległości 25 kilometrów od Poznania. Park ma 18,5 hektara, na których rosną liczne okazy starodrzewu, wśród których jest wiele pomników przyrody. Można spacerować m.in. w alei kasztanowej. W centrum parku znajduje się staw, a na nim 4 wyspy.

Przestrzenie parkowe zachęcają do organizowania imprez plenerowych, pikników, zlotów czy rajdów.

Park zaprasza osoby aktywne, można tu biegać, poćwiczyć na siłowni zewnętrznej. Dla dzieci przygotowano obszerny plac zabaw „pod palmami” i park linowy typu „tyrolka”. Osoby szukające spokoju mogą odpocząć na parkowych ławkach, są też stanowiska piknikowe.

Zespół pałacowo-parkowy w Jankowicach jest ogólnodostępny i przystosowany do osób w każdym wieku.