Targi Senioralne

Targi Senioralne

Co działo się na targach?

III TARGI SENIORALNE 2020 – zapowiedź

Październikowe targi przebiegną pod hasłem: „Pasja daje radość” Zapraszamy wszystkich chętnych Seniorów z terenu Gminy Tarnowo Podgórne do zaprezentowania swojej pasji na tematycznym stoisku targowym: rękodzieło, malarstwo, rzeźba, ogrodnictwo, sport, może jesteś aktorem, mistrzem kulinarnym, a możne jesteś autorem książki? Budujesz łodzie? Jesteś wynalazcą? – wystaw wykonane przedmioty, fotografie, wyświetl film na Twoim stoisku. Pokaż się światu!

II TARGI SENIORALNE 2019

Jesień życia wiosną możliwości – pod tym hasłem i z tą wrażliwością na rzeczywistość najstarszych mieszkańców naszej Gminy odbyła się II edycja Targów Senioralnych w Pałacu Jankowice. Motywem przewodnim spotkania były barwy w kontekście oddziaływania na nasz stan psychofizyczny.

„Jesień życia wiosną możliwości” – to perspektywa budowania oferty kulturalnej, edukacyjnej, opiekuńczej oraz społecznej dla seniorów Gminy Tarnowo Podgórne. Prognozy demograficzne na kolejne lata jednoznacznie wskazują, że liczba osób po 60. roku życia znacząco wzrośnie. Otwiera to nowe perspektywy, wyznacza alternatywne kierunki myślenia o odbiorcach usług i dostosowywaniu ich w sektorze publicznym, prywatnym oraz obywatelskim.

Na Targach Senioralnych spotkali się przedstawiciele organizacji i instytucji gminnych, grup działających na rzecz seniorów oraz realizujących inicjatywy międzypokoleniowe. Sale i korytarze Pałacu wypełniła energia. W jednym miejscu spotkali się ludzie, którzy wspólnie stworzyli niesamowity klimat i namalowali barwny obraz różnorodnych form aktywności. Wszystko po to, by być razem, inspirować, budować sieci wsparcia, zaprezentować i przybliżyć mieszkańcom dostępną ofertę dla seniorów.

Odwiedzających przyciągały stoiska Tarnowskiego Centrum Senioralnego, uniwersytetu trzeciego wieku, organizacji pozarządowych, OPS-u w Tarnowie Podgórnym, kół zainteresowań o charakterze artystycznym oraz dziesięciu kół i klubów seniora z naszej Gminy: z Baranowa, Kokoszczyna, Lusowa, Lusówka, Przeźmierowa, Rumianka, Sadów, Sierosławia i Tarnowa Podgórnego.

Po uroczystej inauguracji oraz występie Zespołu Pieśni i Tańca „Lusowiacy” w sali koncertowej wydarzenia toczyły się dynamicznie. Odbył się m.in. wykład poruszający tematykę zdrowia i profilaktyki w aspekcie medycyny św. Hildegardy oraz roli kolorów w diecie, zagadnienia związane z przygotowywaniem się do wieku senioralnego od strony medycyny konwencjonalnej, jak również aspekty oddziaływania kolorów na naszą psychikę. Całości towarzyszyła wystawa „rękoARCYdzieło”, a w wypełnionej kolorami, dźwiękami i zapachami sali odbywały się seanse sensoryczne. Tuż obok zorganizowany został kącik metamorfozy z udziałem wizażystki oraz możliwość odbycia konsultacji ze stylistką pod hasłem „Kolor ma znaczenie”. Kulminacyjnym momentem był pokaz modelek seniorek na czerwonym dywanie, które prezentowały designerskie rękodzieło autorstwa seniorów z TCS-u oraz UTW. Na zakończenie na wszystkich czekał akcent muzyczny – koncert pt. „Synestezja – barwy muzyki” w wykonaniu pedagogów Samorządowej Szkoły Muzycznej I st. w Tarnowie Podgórnym.

Tego dnia we wszystkich aktywnościach pojawiał się motyw koloru. Uczestnicy oraz odwiedzający dodatkowo zostali zaproszeni do tego, by ich element garderoby związany był z energetycznymi barwami jesieni.

Pałac Jankowice odwiedziły dziesiątki mieszkańców naszej Gminy, z czego ogromnie się cieszymy.

Już teraz zapraszamy do udziału i włączenia się w budowanie oferty III Targów Senioralnych w Pałacu Jankowice w kolejnym – 2020 roku.

Ewa Jańczak – TCS

I TARGI SENIORALNE 2018

Pałacowe przestrzenie zakwitły aktywnościami senioralnymi: stoiska targowe, warsztaty, pokazy, wykłady a przede wszystkim spotkania i rozmowy, tak właśnie było 28 października gdy odbyły się I Pałacowe Targi Senioralne, które były uwieńczeniem MIESIĄCA SENIORÓW.

Targi stanowiły formę prezentacji inicjatyw adresowanych do Seniorów w Gminie Tarnowo Podgórne. Podczas tego wydarzenia miały okazję przedstawić swoją ofertę również firmy, na przygotowanych tematycznych stoiskach.

W jednym czasie, w jednym miejscu, spotkali się przedstawiciele kół i klubów seniora (Koło Emerytów i Rencistów w Lusowie, Klub Seniora w Sadach, Klub Seniora w Rumianku, Koło Seniora w Przeźmierowie, Klub Seniora w Baranowie, Klub Seniora w Tarnowie Podgórnym, Klub Seniora „Senio-Rita” w Lusówku, Koło Seniora w Kokoszczynie), Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Tarnowskiego Centrum Senioralnego.

Stoiska wypełniły kroniki, prace, pyszności własnoręcznie przygotowane, prezentacje, uśmiechy i rozmowy.

Tematem przewodnim tegorocznej odsłony części wykładowej i warsztatowej była aktywność w aspekcie fizycznym, społecznym i psychicznym, zrealizowana poprzez wykład fizjoterapeuty, warsztaty gimnastyczne, taneczne, choreoterapeutyczne, aktywny pokaz Smovey zrealizowany przez spółdzielnię socjalną „Pomagajmy Razem”. W perspektywie holistycznej, by realizować aktywności fizyczne niezbędnym jest zadbanie o aspekt psychiczny i społeczny, dlatego nie zabrakło warsztatów prezentujących formy stymulujące funkcje poznawcze – pamięć, uwagę, myślenie i spostrzeganie, zrealizowane w ramach współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Pedagogów i Animatorów KLANZA.

By zadbać o dobre samopoczucie i odkryć swoje piękno, można było skorzystać z usług wizażystki oraz mobilnego studia fotograficznego, którego efektem będzie tematyczna wystawa portretów. Nie sposób zaprzeczyć, że piękno wyzwala realizacja pasji ! Rozbrzmiewały piosenki i melodie przy akompaniamencie fortepianu w ramach prezentacji zajęć „Spotkania ze śpiewnikiem”, rozmowy w kąciku literackim „Dotyk słowa”, warsztaty rękodzielnicze, podczas których można było wykonać prace różnymi kreatywnymi technikami. By zadbać o zdrowie, można było skorzystać z oferty stoisk podologa, refleksologa, gerontologa, Synepsis i dokonać pomiaru ciśnienia i BMI, oraz skorzystać z sesji leczniczego światła z Bioptromem. Zainteresowaniem cieszyło się również stanowisko samoobrony oraz punkt informacyjny projektu „ZŁOTA RĄCZKA dla Seniora”.

Uwieńczeniem wieczoru była część artystyczna. Grupa teatralna Senioritki, działająca przy Centrum Kultury Przeźmierowo pod kierownictwem Marioli Ryl – Krystianowskiej zaprezentowała wybrane fragmenty przedstawienia „Pan Tadeusz od kuchni”. Wzruszeń muzycznych dostarczył występ sopranistki Marii Jaskulskiej – Chrenowicz przy akompaniamencie Elżbiety Spychały – Mroczek.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie i budowali z nami to wyjątkowe targowe popołudnie inicjatyw senioralnych. Wspólnie namalowaliśmy obraz gminnej oferty senioralnej i międzypokoleniowej, ponieważ ten aspekt również wybrzmiewał i cieszył. Dziękujemy za wasze zaangażowanie i obecność. DO ZOBACZENIA ZA ROK!

Ewa Jańczak – TCS