TCS

Tarnowskie Centrum Senioralne

 

AKTUALNOŚCI w związku z  koronawirusem SARS-Cov-2 – KLIKNIJ

Zawsze jest dobry czas, by poszerzać swoje umiejętności, zdobywać nowe informacje, poznawać nowe Osoby, nawiązywać relacje, aktywnie i przyjemnie spędzać czas, wyznaczać sobie nowe cele.

Seniorzy Gminy Tarnowo Podgórne mogą wybierać wśród propozycji Tarnowskiego Centrum Senioralnego, działającego w ramach Pałacu Jankowice.

Tarnowskie Centrum Senioralne współpracuje z Gminną Radą Seniorów, 11 Klubami i Kołami Seniorów oraz Uniwersytetem Trzeciego Wieku działającymi na terenie Gminy Tarnowo Podgórne.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą pracowni oraz  zajęć realizowanych w malowniczym Zespole Pałacowo Parkowym – Pałac Jankowice.

 

1. SALA GŁĘBOKIEGO RELAKSU – SALA SENSORYCZNA

Bezpłatne seanse dla Seniorów z Gminy Tarnowo Podgórne. To przyjazna przestrzeń wyposażona w urządzenia umożliwiające stymulację zmysłów za pomocą odpowiednio dobranych bodźców takich jak dźwięki – elementy muzykoterapii, światło – obrazy, zapachy  i dotyk.  Poprzez seanse Uczestnicy, w stanie relaksu, dostarczają do układu nerwowego informacje, bodźce, które stymulują pamięć, koncentrację, świadomość własnego ciała.

Sala sensoryczna – sala głębokiego relaksu
to przyjazna przestrzeń z fotelami masującymi, lampami na podczerwień,
kolorowymi warkoczami światłowodów, dyfuzorami, najnowszym sprzętem
muzycznym do elementów muzykoterapii.

Animatorzy: mgr Karina Przech, mgr Magdalena Kokoszko

 

2. PRACOWNIA CERAMICZNA

Pałacowe podziemia skrywają prawdziwy skarb – kreatywną salę ceramiczną, w której spotykają się Seniorzy, a w okresie wakacyjnym Seniorzy z wnukami.

W dłoniach Uczestników bryły gliny przemieniają się w kształtne i kolorowe motyle, owady, ptaki, wazony, talerze, elementy biżuterii. Warsztaty ceramiczne to z jednej stron  możliwość poznania nowej techniki artystycznej, rozbudzenia nowego hobby, a także, i co kluczowe element terapii  manualnej, ponieważ „praca w glinie to szereg czynności: ugniatanie, zlepianie, formowanie, nacisk – to zaangażowanie wielu mięśni, zarówno dłoni jak i całego ciała. Powtarzalność tych procesów rozwija ogólną sprawność manualną, precyzję, kształtuje świadome regulowanie siły nacisku. Uczestnictwo w procesie twórczym istotnie wpływa na stan emocjonalny. Tworzeniu w glinie towarzyszy poczucie bezpieczeństwa – jest to materiał, którego nie można zniszczyć, wysuszona glina po dodaniu wody odzyskuje swoje plastyczne właściwości, gdy w trakcie lepienia forma ulegnie deformacji można z powrotem uzyskać żądany kształt, gdy odpadnie dany element można go dolepić raz jeszcze. Tworzenie trójwymiarowych form sprzyja rozwojowi wyobraźni przestrzennej, logicznego myślenia. Pokonywanie kolejnych etapów pracy rozwija szereg procesów myślowych (m.in. analizę, syntezę, porównywanie, klasyfikowanie, wnioskowanie), przewidywania konsekwencji podejmowanych działań”.

(Sylwia Lich „Wartości terapeutyczne zajęć ceramiki”)

Prace Uczestników warsztatów są prezentowane na tematycznych wystawach organizowanych w przestrzeniach pałacowych.

Animatorzy: dr Klaudia Grygorowicz-Kosakowska, mgr Magdalena Kokoszko

3. ZAJĘCIA GIMNASTYCZNE

Gimnastyka dla seniorów to zarówno ćwiczenia rozluźniające jak i stabilizujące oraz wzmacniające. Grupa uczy się też prawidłowo oddychać i rozciągać grupy mięśni. Ćwiczenia są spokojne, ale muszą być wykonywane dokładnie. Także stopień trudności jest zróżnicowany, tak by każdy, bez problemu mógł sobie poradzić. To profilaktyka, bo zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Gimnastyka dla seniorów jest darmowa dla wszystkich chętnych. Odbywa się w poniedziałki dla trzech grup. Gdy pogoda pozwala – ćwiczymy na trawie, wtedy liczba uczestników jest nieograniczona. W przypadku deszczu i zimna przenosimy spotkanie do Sali w Oficynie, gdzie może ćwiczyć maksymalnie 12 osób.

Prowadzący: Urszula Cetnarowicz

5. JOGA DLA SENIORA

Joga dla seniorów to zajęcia dostosowane specjalnie do potrzeb i możliwości osób starszych. Nie wymagają od uczestników dobrej kondycji fizycznej czy rozciągnięcia – ćwiczenia przebiegają w spokojnej atmosferze, a ich wykonanie nie jest trudne. Jednocześnie joga dla seniorów znacząco poprawia samopoczucie i zwiększa siły witalne, dlatego stanowi ważny czynnik obniżający ryzyko depresji starczej.

Prowadząca: mgr Joanna Ostrowska-Murad

6. CHOREOTERAPIA

Choreoterapia to metoda pracy z ciałem i dźwiękiem, która według najnowszych badań pozwala zachować sprawność pamięci do 70% efektywniej niż aktywności typu: jazda na rowerze, pływanie, czytanie czy rozwiązywanie krzyżówek.

Marzena Śniarowska- Thatlik wskazuje następujące walory i korzyści płynące z udziału w zajęciach prowadzonych metodą choreoterapii:

ekspresja – bierze pod uwagę kierunek charakter ruchu oraz rytm, eksploracja – Uczestnik staje się świadomy swoich mocnych i słabych stron – samoświadomość, rozwój – szukanie nowych form ekspresji, harmonizacja – symbioza zachodząca pomiędzy ciałem i psychiką, uruchamiająca – aktywizowanie twórczego potencjału „ napędzanie” do dalszych działań, uwolnienie – możliwość odprężenia się, wymiana – przestrzeń pozyskania wiedzy o sobie samym oraz swojej roli w budowaniu relacji z innymi osobami.

Prowadząca: mgr Karina Przech

7. ZAJĘCIA TANECZNE

Zajęcia taneczne to bardzo dobry pomysł, by aktywnie spędzić wolny czas. Taniec pomaga odzyskać dobrą sprawność fizyczną, poprawia samopoczucie oraz zmniejsza dolegliwości bólowe. Taniec pomaga ludziom w każdym wieku. Szczególnie dla seniorów może okazać się idealną formą rehabilitacji. Wiele szkół tańca oferuje ciekawe kursy, podczas których uczestnicy mogą nauczyć się różnych technik tańca. Taka forma ćwiczeń to dawka energii, radości i pozytywnego nastawienia.

Prowadząca: mgr Karina Przech

8. NORDIC-WALKING

Chodzenie z kijkami, czyli nordic walking, to sport nie nie wymagający zbyt dużego obciążenia organizmu. Idzie się w swoim tempie, co jest wyjątkową zaletą dla osób starszych. Aktywność fizyczna, szczególnie na świeżym powietrzu poprawia krążenie, działanie układu oddechowego, kondycję fizyczną. Ten typ ruchu w przeciwieństwie do zwykłego marszu również angażuje mięśnie górnej części ciała. Poczuj pełnię energii, satysfakcję i motywację chodząc z trenerką w grupie malowniczymi ścieżkami parku Pałacu Jankowice.

Prowadząca: mgr Agata Waga-Nowak

9. GRY I FORMY STYMULUJĄCE SPRAWNOŚĆ INTELEKTUALNĄ I SPOŁECZNĄ

Zajęcia poświęcone stymulacji aktywności intelektualnej, realizowanej w formie treningu pamięci połączonej z aktywnością ruchową. Dodatkową wartością jest fakt, grupowych spotkań, dzięki temu proponowany wachlarz aktywności jest pełniejszy a aspekt nawiązywanych relacji nadaje wyjątkowy charakter spotkaniom. Uczestnikom proponowane są różne gry i aktywności oraz ćwiczenia.

Prowadząca: mgr Krystyna Dyba

10. SPOTKANIA Z KLANZĄ – wstęp do Szkoły Super Babci i Super Dziadka

Spotkania z metodą Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, adresowane do Seniorów, którzy chcą w aktywny sposób spędzić czas poszerzając jednocześnie  wiedzę i umiejętności, sprzyjające prawidłowemu rozwojowi wnuków. Szkoła uczy jak odpowiedzialnie pomagać rodzicom. Stawia na twórczą edukację, zabawy aktywnie angażujące dziecko i pobudzające jego ciekawość świata. Metoda warsztatowa pozwala na wymianę doświadczeń, stwarza przestrzeń do rozmowy o trudnościach, a praca w grupie jest świetną okazją do wspólnego spędzania czasu, uczy zasad pozytywnej komunikacji i rozwiązywania konfliktów. Będąc w grupie można wiele zrobić na rzecz dzieci- tworzyć okazje do wspólnej zabawy, wycieczki, zainteresować literaturą poprzez opowiadania, teatr, wykonywanie różnych zadań przybliżających tradycję w jakiej wychowali się dziadkowie. Można także lepiej zadbać o swoje zdrowie i sprawność by dłużej być samodzielnym i pomocnym dla innych.

Prowadząca: mgr Krystyna Dyba

11. NOWE TECHNOLOGIE DLA SENIORA

Zajęcia mające na celu zdobycie nowych kompetencji cyfrowych. Podczas zajęć Uczestnicy zdobywają wiedze i praktyczne umiejętności z obsługi programów MS office oraz z korzystania z Internetu. Zajęcia przybliżają tematykę z zakresu: bezpieczeństwo w internecie, korzystanie z wyszukiwarki , zakładanie poczty e-mail, facebook i inne serwisy społecznościowe, zakładanie bloga, publikowanie zdjęć, i wiele innych.

Prowadząca: mgr Anna Kasprzak

12. SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ

Każdy uczestnik grupy jest mile widziany, bez względu na to, w jakim tempie czyta, ile czasu może spędzić z grupą w jakim stopniu chce być aktywny, czy chce dyskutować czy tylko przysłuchiwać się dyskusji innych. Członkowie grupy szanują opinie i zainteresowania innych ludzi. Spotkania odbywają się raz w miesiącu – w drugi poniedziałek miesiąca.

Chcemy wspólnie czytać, rozmawiać, … może o polskim kryminale i tym w jaki sposób łączy dobrą zabawę, kryminalną intrygę z przełamywaniem stereotypów na temat ról społecznych? Może zainteresują nas reportaże z Polski i świata? … Inspirującym tematem może być każda książka. Przyjdź i zobacz jaki opanuje klimat i atmosfera.

Prowadząca: dr Jadwiga Kwiek

13. KLUB SENIORA

Przejście na emeryturę to nie koniec aktywności, to czas odkrywania nowych pasji i rozwijania zainteresowań. Podczas zajęć organizowanych w ramach klubu uczestnicy mogą zaspokoić swoje potrzeby towarzyskie, kulturalne, relaksacyjne, rękodzielnicze, artystyczne oraz krajoznawcze. Pod opieką animatora Magdaleny Kokoszko, seniorzy gminy Tarnowo Podgórne spotykają się od poniedziałku do środy. Korzystając z pracowni plastyczno-ceramicznej, mogą poznać tajniki ceramiki, rzeźbienia w glinie, rękodzieła, malarstwa, szydełkowania, krawiectwa czy decoupagu. Odwiedzają także salę sensoryczną, która zaspokaja potrzebę relaksu, gdzie przy muzyce, grze świateł mogą skorzystać z foteli masujących. W okresie wiosny i jesieni są organizowane wycieczki po Wielkopolsce, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem.  Wszystkie  zajęcia w ramach Klubu Seniora oraz wyjazdy są sfinansowane  w ramach projektu „ Tarnowo Podgórne dla seniorów – działania opiekuńcze i aktywizujące” z programu Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020.

W ramach TCS-u są również organizowane tematyczne warsztaty senioralne i międzypokoleniowe, wycieczki, tematyczne formy aktywności i projekty społeczno-edukacyjne. Tarnowskie Centrum wspiera organizowanie wolontariatu międzypokoleniowego oraz senioralnego a także powstawanie nowych Klubów Seniora na terenie Gminy Tarnowo Podgórne.

 

Zapraszamy do kontaktu pod nr tel. 61 10 10 402

oraz w pok. nr 14 – Pałac Jankowice.

Do zobaczenia!

 

Udogodnienia w dostępności dla osób niepełnosprawnych:

Pałac dysponuje schodołazem, mobilnymi rampami umożliwiającymi bezpieczne pokonanie schodów, a także, by umożliwić komunikację z poszczególnymi kondygnacjami podnośnik – który w użytkowaniu przypomina windę.