2020
I
27
pon.

Dzień Babci i Dziadka z TCS – wernisaż, sznurkowe warsztaty i opowieści

W sobotę wiązaliśmy sznurkami więzi międzypokoleniowe – w ramach obchodów dnia Babci i Dziadka. Wernisaż wystawy „Sznurkowe sny” – ŁAPACZE SNÓW w rozmiarach mikto i XXL autorstwa Seniorów z Tarnowskiego Centrum Senioralnego.

Piękne dzieła, misternie wykonane, przywodzą wspomnienia szydełkowych prac lecz w zupełnie nowej odsłonie i interpretacji. Prace powstały podczas realizacji autorskiego projektu „ Przestrzeń spotkania – twórczość wrażliwość”.

Wybrane łapacze zostaną przekazane dla podopiecznych – Seniorów zależnych z Domu Pomocy Społecznej w Poznaniu.

Warsztaty i opowieści sznurkowe z Xenią Starzyńską, która zabrała Uczestników w baśniową podróż w różne części świata.

Łapacze snów stosowane były pierwotnie przez kanadyjskie i północnoamerykańskie plemiona Indian – Siuksów i Odżibwejów. Amulety te miały postać siateczki o drobnych oczkach, przyozdobione były zaś piórami ptaków. Według indiańskich wierzeń dobre sny znajdują drogę przez oczka i przenikają do świadomości śpiącego, złe zaś zatrzymywane są przez łapacz snów i odsyłane z powrotem tam, skąd przyszły.

Łapacz snów – legenda

Według indiańskiej legendy pewne dziecko z plemienia Siuksów co noc dręczone było złymi snami. Jego matka udała się z prośbą o pomoc do starej mądrej kobiety z tego plemienia, która zajmowała się przędzeniem wełny. Staruszka poradziła zrozpaczonej matce, aby ta zrobiła z gałązek wierzby i włókien bawełny sieć życia, która będzie wyłapywać złe sny i odsyłać je w niebyt, gdzie jest ich miejsce. Matka postąpiła zgodnie z tym zaleceniem – tak powstał łapacz snów, a jej dziecko od tamtej pory spało spokojnie.

Sznurek stał się inspiracją w tworzeniu różnych form dekoracji. Tym razem użyliśmy go do wykonania ozdób na okna i ściany. Stworzyliśmy przepiękne łapacze snów i dekoracje z patyków i makramy. Korale i guziki zostały wykonane z gliny podczas zajęć z ceramiki.

Autorami prac są:

Mirosława i Jacek Dondajewscy

Barbara Pajtak

Stanisława Kańduła

Zofia Halontka

Teresa Ficner

Maria Gribko

Jolanta Bernat

Barbara Nawrot

Krystyna Hlawacik

Lucyna Stachurska

Magdalena Kokoszko

Prace wykonane podczas zajęć w Klubie Seniora pod opieką Magdaleny Kokoszko – animatora Klubu Seniora

Serdecznie dziękujemy za Waszą obecności i do zobaczenia 😊

/fot. Tomasz Koryl/