2020
II
20
czw.

Ostanie wolne miejsca na warsztaty – zapraszamy

Pamięć to ważna sprawa !

W lutym i marcu Tarnowskie Centrum Senioralne zaprasza Seniorów do udziału w wykładach i warsztatach przybliżających tematykę zachowania sprawności umysłu w zakresie pamięci, myślenia, spostrzegawczości, funkcji wzrokowo-przestrzennych.

Zostały ostatnie wolne miejsca w grupach warsztatowych – zapraszamy !

Na warsztatach adresowanych do osób po 60 roku życia, będących mieszkańcami Gminy Tarnowo Podgórne, zostaną przedstawione zasady konstrukcji treningów wspomagających sprawności poznawcze. Uczestnicy naucza się jakie ćwiczenia wykonywać w świetle badań naukowych, jak długo i w jakim trybie najlepiej ćwiczyć, w jakich sytuacjach ćwiczenia poprawiają sprawność, a w jakich służą spowolnieniu procesu starzenia się lub rozwoju choroby.

Na warsztaty obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia są przyjmowane od 17.02.2020 pod numerem telefonu: 61 10 10 402 w godzinach od 8.00 do 16.00. Tarnowskie Centrum Senioralne – Pałac Jankowice.

Terminy warsztatów: 22.02.2020, 29.02.2020 godzina 16.30

26.02.2020, 11.03.2020, 18.03.2020 godzina 14.00 oraz 15.30

Zakwalifikowani Uczestnicy zostaną poinformowani o terminach oraz o godzinie warsztatów.

Spotkania poprowadzi Beata Kaczmarek, ceniona neuropsycholog, wykładowca Uniwersytetu Medycznego, w Katedrze i Klinice Medycyny Paliatywnej, pracowni Geriatrii, która odkryje przed Uczestnikami  tajemnice zmian zachodzących w mózgu z biegiem życia człowieka, a w szczególności w wieku późnej dojrzałości. W części wykładowej zostaną omówione najważniejsze terminy dotyczące sprawności poznawczej, wyjaśnimy, dlaczego nie zawsze objawy, które postrzegamy jako zaburzenia pamięci faktycznie świadczą o jej obniżeniu, omówimy wpływ uwagi, planowania, myślenia na pełną sprawność i bystrość umysłu, mówi Beata Kaczmarek. Przyjrzymy się również emocjom i ich wpływie na funkcjonowanie układu nerwowego oraz zachowanie. Pomówimy o wczesnych symptomach chorób pogarszających pamięć i kojarzenie, w tym o „Łagodnych zaburzeniach poznawczych” oraz różnych formach demencji. Zwrócimy uwagę na zachowania, które wpływają na poprawę aktywności mózgowej oraz właściwe sposoby reagowania, kiedy coś nas zaniepokoi.

Na wykłady zapraszamy do Pałacu Jankowice

22.02.2020 o godz. 15.00 oraz 29.02.2020 o godz. 15.00

Zakres tematyczny:

– Definicje i podział funkcji poznawczych oraz ich manifestacje w codziennym życiu.

– Przebieg naturalnych procesów starzenia się mózgu – co jest normalne i nie powinno niepokoić.

– Łagodne zaburzenia poznawcze w wypisie ze szpitala? – co to znaczy, co robić?

– Demencja w przebiegu choroby Alzheimera, otępienie naczyniopochodne, z ciałami Lewy’ego, w chorobie Parkinsona i czołowo-skroniowe – co mówią medyczne terminy? Co oznaczają dla chorego i dla jego bliskich?

– Szacunek w jesieni życia i w chorobie – czym jest stygmatyzacja i jak się przed nią chronić?

– Czy to choroba ciała, czy duszy? Jak emocje wpływają na sprawność poznawczą?

Serdecznie zapraszamy! Do zobaczenia.