2019
VI
27
czw.

Pakszyn – Lawendowe Zdroje  – relacja z wycieczki

Pakszyn – Lawendowe Zdroje 

W dniu 27 czerwca 2019 r. w ramach Tarnowskiego Centrum Senioralnego wyjechaliśmy na wycieczkę do Pakszyna koło Czerniejewa na lawendowe pole. Założycielami jednohektarowej plantacji są państwo Michalscy , od których dowiedzieliśmy się , że kuzynką lawendy jest lawendyna występująca we Francji ( Prowansja ) i Chorwacji. Jednak w Polsce nie jest uprawiana, gdyż nie posiada takich  właściwości jak lawenda. To właśnie z lawendy otrzymujemy, min. olejek i syrop lawendowy. Największym jej producentem w Europie jest Bułgaria.

Po udanej sesji zdjęciowej z lawendą w kieszeni  pojechaliśmy do Czerniejewa zobaczyć pałac, który obecnie jest w prywatnych rękach.  Spacerkiem dotarliśmy do Klubu Seniora,  znajdującego się w centrum miasteczka. Spotkanie odbyło się w przemiłej atmosferze przy kawie i domowych wypiekach, podczas którego dowiedzieliśmy się o prężnej aktywności klubu działającego od stycznia tego roku.

Nawiązała się nić sympatii oraz chęć dalszej współpracy między klubami. Po zjedzeniu pysznego obiadu w przydrożnej restauracji wyruszyliśmy w drogę powrotną do Jankowic. Pogoda znów nam dopisała. Czekamy na kolejną wrześniową wyprawę.

Lucyna Stachurska