2021
V
04
wt.

Kalejdoskop folkloru – wystawa kostiumów scenicznych ZPiT „Lusowiacy”

Koncerty zespołów folklorystycznych to wyjątkowo barwne i energetyzujące widowiska. W świetle reflektorów wirują kolorowe spódnice, długie warkocze i wstążki, powiewają kaftany. Słychać śpiewy, gwizdy, stukot butów.


POBIERZ-> Folkowa_krzyżówka <-POBIERZ


Doceniamy ich walory estetyczne i edukacyjne ale czy wiemy ile warstw stroju mają na sobie tancerki? Ile waży strój łowiczanki ? Z czego uszyte są zapaski? Umykają nam detale, misterne hafty, wzory, zdobienia i koronki.  Warto więc przyjrzeć się bliżej niezwykłym elementom folkloru jakim są stroje ludowe.

Wystawa „Kalejdoskop folkloru” zaprezentuje kostiumy sceniczne Zespołu pieśni i tańca „Lusowiacy”. Zobaczycie stroje ludowe, z kilkunastu regionów Polski, poznacie ich różnorodność i bogactwo. Dowiecie się o tradycjach stosowania pewnych surowców i materiałów (wełny, lnu czy bursztynu), a także czym różniły się od siebie stroje ludowe w zależności od wieku, stanu cywilnego czy pozycji społecznej ich użytkowników. Dla dzieci przygotowaliśmy quiz z nagrodami.

Wystawa, która powstanie przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury SEZAM, dostępna będzie w dniach 1–3. maja, w godz. 12.30-18.00 na tarasach Pałacu Jankowice oraz na naszych kanałach społecznościowych. Zapraszamy!

Aktualności

Zobacz następny artykuł