2022
II
27
niedz.
13:00

AtmoSFERA Poezji z Emilią Krakowską

Koniec lutego zapowiada się w Pałacu Jankowice niezwykle miło. To wszystko za sprawą spotkania z aktorką filmową, estradową i teatralną – Emilią Krakowską, która zinterpretuje poezję kobiecą m.in.: Kazimiery Iłłakowiczównej, Maryli Wolskiej, Marii Konopnickiej oraz Kazimiery Zawistowskiej.

Emilia Krakowska jest absolwentką Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Występowała w licznych teatrach: Powszechnym, Narodowym, Współczesnym i Rozmaitości w Warszawie, Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz Teatrze Nowym w Słupsku. Obecnie można ją oglądać we Wrocławskim Teatrze Komedia w spektaklach: Przyjazne dusze i Z rączki do rączki (oba w reż. Wojciecha Dąbrowskiego) oraz w warszawskim Och-Teatrze w 8 kobietach (reż. Adam Sajnuk). Na dużym ekranie zadebiutowała w Nieznanym z 1964 roku w reżyserii Witolda Lesiewicza. Największą sławę przyniosła jej rola Jagny Pacześ (Borynowej) w Chłopach (reż. Jan Rybkowski). Wystąpiła również w takich obrazach jak m.in.: Wesele, Ziemia obiecana i Bez znieczulenia (wszystkie w reż. Andrzeja Wajdy), E=mc² (reż. O. Lubaszenko), Ciało (reż. Tomasz Konecki i Andrzej Saramonowicz). Wystąpiła także w serialach, m.in.: Przypadki Piotra S., Czterdziestolatek. Dwadzieścia lat później, Na dobre i na złe i Pierwsza miłość. W 2013 roku otrzymała Nagrodę im. Ireny Solskiej przyznanej przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Teatralnej, a w 2015 roku nagrodę „Wielki Ukłon” za całokształt twórczości na Międzynarodowym Festiwlau Kina Autorskiego „Quest Europe” w Zielonej Górze. W 2005 roku odcisnęła dłoń na Promenadzie Gwiazd podczas X Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.

Miłośników poezji zapraszamy 27 lutego 2022 na godzinę 13:00 do sali koncertowej Pałacu Jankowice. Wydarzenie będzie transmitowane online na naszym Facebook’u.

Fot. Michał Wożniak, Est News

* Liczba miejsc – ze względu na panującą sytuację – jest ograniczona; rezerwacja telefoniczna bezpłatnych wejściówek od 21. lutego 2022 pod numerem telefonu: 61 10 10 400 (poniedziałek – piątek w godzinach 8:00 – 20:00 | sobota – niedziela w godzinach 12:00 – 20:00). Procedura uczestnictwa w wydarzeniach oraz szczegółowe informacje dostępne na stronie: www.palacjankowice.pl