2022
VIII
07
niedz.
17:00

Brzmienie lata: koncert Tomasza Drabiny TANGREEN

TANGREEN
Tanga i szlagiery XX – lecia międzywojennego, z Warszawy, Buenos Aires i Paryża.

Koncert na aksamitny głos kobiecy z towarzyszeniem akordeonu. Budowany w oparciu o argentyńskie i polskie tanga. Zaaranżowany autorsko. Oryginalne tanga, walce, jak i swingujące piosenki polskie od XX-lecia międzywojennego do współczesności, łączy wspólny wyróżnik dobrej melodii i tekstu. Repertuar dopełniają kompozycje i tanga Tomasza Drabiny.

Ewa Zgoda – śpiew;
Tomasz Drabina – akordeon

Ewa Zgoda
Absolwentka Akademii Jazzowej w Katowicach, nauczyciel śpiewu i edukator muzyczny. Dźwięki bliskie jej duszy to World Music, inspirowane muzyką etniczną z elementami współczesnych brzmień. Koncerty są dla niej spotkaniem, wymianą wzruszeń ludzi czułych na sztukę, dźwięk, słowo. Dlatego tak ważne są teksty piosenek, które wykonuje. Z chęcią sięga po piosenki retro, poezję. Pisze też własne teksty oraz swoje autorskie piosenki.
Od lat pracuje muzycznie z dziećmi i młodzieżą tworząc spektakle muzyczne, do których komponuje piosenki i przygotowuje artystów wokalnie.

Tomasz Drabina
Akordeonista, kompozytor, pedagog. Absolwent klasy akordeonu Akademii Muzycznej w Poznaniu, laureat licznych konkursów i festiwali oraz stypendysta Ministra Kultury i Sztuki.
Od 2007 roku tworzy i pracuje w Krakowie.
Zakres jego zainteresowań muzycznych obejmuje argentyńskie i polskie tanga, paryską muzykę w stylu musette, folklor Bałkanów i Karpat, piosenkę francuską i polską, muzykę filmową oraz melodie klezmerskie.
Repertuar, budowany w oparciu o powyższe gatunki i wzbogacany własnymi kompozycjami
o filmowo-ilustracyjnym charakterze prezentuje w recitalach „TOMASZ DRABINA. INSPIRACJE” , „TOMASZ DRABINA. TANGREEN” i „TOMASZ DRABINA. NASTROJENI DO ŻYCIA”. Miłośnikom współbrzmienia akordeonu z innymi instrumentami proponuje twórczość grupy „AVIACCORD”, której repertuar jest oparty na etnofolku Bałkanów i Polski oraz na kompozycjach własnych. Założona przez niego formacja „TANGREEN”, inspirując się tangiem z Argentyny i z Polski, wykonuje jego tradycyjne i autorskie aranżacje; natomiast kwartet „AVIACCORD – musette” prezentuje stylową piosenkę francuską i polską XX-lecia międzywojennego. Akordeonista współtworzy również kapelę góralską „SMEREK”, która bazuje na oryginalnym folklorze kultur łuku Karpat (Polski, Słowacji, Ukrainy i Rumunii) i czerpie z tradycji muzycznych przekazywanych w tamtych regionach od wielu pokoleń.

7 sierpień godz. 17.00 zapraszamy zatem do tanga!