2020
VIII
16
niedz.
15:00

Jagoda Świdzińska i Kacper Dworniczak – tarasowy koncert w ramach Akademii Gitary

Już 16 sierpnia o godzinie 17:00 w Pałacu Jankowice odbędzie się podwójny recital dwojga wybitnych muzyków młodego pokolenia i wielokrotnych laureatów międzynarodowych konkursów: Jagody Świdzińskiej i Kacpra Dworniczaka. Ich repertuar oprze się na epoce romantyzmu oraz XX wieku. Usłyszymy utwory takich kompozytorów jak: Johann Sebastian Bach, Mauro Giuliani, Manuel Maria Ponce czy Agustin Barrios Mangore.

Tegoroczna odsłona festiwalu nosi podtytuł Coda i niczym zakończenie stosowane w kompozycjach muzycznych, będzie zwieńczeniem i podsumowaniem naszej historii. Edycją dodatkową i przez to unikalną oraz ukłonem w stronę fanów brzmień gitarowych, którym pragniemy podziękować za 13 wspólnych lat.

Akademia Gitary to projekt, który powstał z potrzeby przełamywania barier w dostępie do kultury i organizacji koncertów gitarowych na najwyższym poziomie. Przyciągnął tym samym do wielu miast i mniejszych miejscowości w Wielkopolsce melomanów i miłośników gitary z całej Europy i da też możliwość podróżowania po regionie z festiwalową mapą koncertów. Jako kontynuacja letnich kursów gitary klasycznej z 28-letnią tradycją, które wykształciły 3 pokolenia gitarzystów, umożliwia twórczy dialog muzyków różnych pokoleń oraz narodowości. To jedyny projekt w Polsce, ukazujący pełny zakres możliwości twórczych związanych z gitarą, począwszy od gatunków muzycznych po praktyki wykonawcze.

Akademia Gitary ma również wymiar charytatywny – od kilku lat w trakcie wydarzenia prowadzona jest zbiórka publiczna dla dzieci z wielkopolskich hospicjów oraz ich rodzin.

Podczas koncertu w Pałacu Jankowice wystąpią:

Jagoda Świdzińska urodziła się w 2001 roku, swoją edukację muzyczną rozpoczęła w wieku siedmiu lat pod okiem dr-a Tomasza Kandulskiego, a obecnie jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej ll st. imienia Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu w klasie Macieja Kończaka.

Mimo młodego wieku miała również okazję występować w niezwykłych salach koncertowych, takich jak Konzerthaus w Wiedniu czy siedziba NOSPRu, jak również niejednokrotnie brać udział w koncertach organizowanych przez festiwal Akademia Gitary. W październiku 2019 roku odbył się jej recital w Filharmonii Szczecińskiej w ramach głównej nagrody zdobytej na festiwalu Baltic Guitar Days. W październiku bieżącego roku rozpocznie studia w Kunst Universtat Graz u dr. hab. Łukasza i prof. Paolo Pegoraro.

Podczas recitalu zaprezentuje repertuar późnego romantyzmu i XX wieku.

Kacper Dworniczak to utytułowany gitarzysta młodego pokolenia. Po ukończeniu Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej, w październiku bieżącego roku rozpocznie studia na renomowanej uczelni w Kunst Universitat Graz w klasie gitary profesora Paolo Pegoraro i profesora Łukasza Kuropaczewskiego.

W marcu 2019 roku zadebiutował w nowojorskiej Carnegie Hall. Oprócz tego regularnie koncertuje w kraju i za granicą. Podczas festiwalu usłyszymy w jego wykonaniu utwory z przekroju epok – kompozycje Johanna Sebastiana Bacha, Mauro Giulianiego, Manuela Marii Ponce oraz Agustina Barriosa Mangore.


*rezerwacja telefoniczna bezpłatnych wejściówek od 3 sierpnia 2020 pod numerem telefonu: 61 10 10 400 (poniedziałek – piątek w godzinach 8:00 – 18:00 | sobota – niedziela w godzinach 13:00 – 19:00).

Pobierz PDF: Oświadczenie uczestnika wydarzenia w Pałacu Jankowice

Pobierz PDF: Procedura uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez pałac Jankowice w okresie pandemii COVID-19