2021
VIII
21
sob.
17:00

Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”

21 sierpnia o godzinie 17:00, na plenerowej scenie Pałacu Jankowice, wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, która cieszy się uznaniem nie tylko w Polsce, ale w wielu zakątkach świata.

Nie bez powodu napisano w The Gazette Montreal – Kanada takie słowa: „Pomyłki być nie może: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia jest jednym z najwspanialszych zespołów naszych czasów”.

Początki zespołu sięgają roku 1968, w którym został założony w Poznaniu przez Maestrę Agnieszkę Duczmal. W 1978 roku otrzymał srebrny medal Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr. Współpracował z zagranicznymi radiofoniami, m.in. NDR, WDR, SFB czy BBC – Londyn.

Orkiestra wydała ponad 50 płyt. Koncertowała m.in. w Europie, USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, Tajwanie, Japonii, pracując ze światowej sławy solistami: Martha Argerich, Wynton Marsalis, Aleksander Rabinovithc, Ingolf Wunder czy Kevin Kenner.

Wśród najsłynniejszych sal koncertowych, w których występowała Orkiestra, należy wymienić Concertgebouw w Amsterdamie, filharmonie w Berlinie, Kolonii, Monachium i Petersburgu, lipski Gewandhaus, wiedeński Musikvereinsaal, Pollack Hall w Montrealu, Queen Elizabeth Hall w Londynie, mediolański Teatro alla Scala oraz Tokyo Opera City Concert Hall. Orkiestra regularnie bierze udział w licznych europejskich festiwalach muzycznych.

Program koncertu Kobiety w muzyce klasycznej ukazuje najbardziej zjawiskowe przejawy kobiecej twórczości muzycznej. Zestawiając  Koncert na orkiestrę kameralną Grażyny Bacewicz – najznakomitszej polskiej kompozytorki – z utworami współczesnych kompozytorek – Martyny Koseckiej i Barbary Kaszuby, chcemy podkreślić wkład polskich kobiet w kulturę muzyczną. Ukazanie szerokiego kontekstu kobiecej sztuki kompozytorskiej uwypuklone zostanie poprzez zestawienie utworów wyżej wymienionych kompozytorek z opracowaniami na orkiestrę smyczkową maesty Agnieszki Duczmal.

Agnieszka Duczmal – założycielka, dyrektorka i dyrygentka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus jest laureatką nagrody – Kobieta Świata  – przyznanej pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch. Nagroda została przyznana za wybitne w skali światowej osiągnięcia na polu kultury, nauki, i działalności społecznej. Jako pierwsza kobieta – dyrygent wystąpiła w mediolańskiej La Scalli.

Wykonacy:

Anna Duczmal – Mróz – dyrygent
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus
Gabriela Ułanowska – słowne prowadzenie koncertu

Zapraszamy!

         

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.


*rezerwacja telefoniczna bezpłatnych wejściówek od 9. sierpnia 2021 pod numerem telefonu: 61 10 10 400 (poniedziałek – piątek w godzinach 8:00 – 20:00 | sobota – niedziela w godzinach 12:00 – 20:00). Procedura uczestnictwa w koncertach oraz szczegółowe informacje dostępne na stronie: www.palacjankowice.pl.