2022
V
21
sob.
18:00

Koncert „Sonaty i Serenady ” – Katarzyna Budnik i Grzegorz Mania

Koncert z cyklu z klasyką przez Polskę to projekt organizowany od 2019 roku przez Polski Impresariat Muzyczny działający w ramach Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
Koncert w Pałacu Jankowice odbędzie się w sobotę 21.maja 2022 r. o godzinie 18.00.
Katarzyna Budnik i Grzegorz Mania zaprezentują się w Pałacu Jankowice z utworami takich kompozytorów jak Mieczysław Karłowicz, Wojciech Gawroński, Carl Maria von Weber oraz Henryk Wieniawski.
Katarzyna Budnik to absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof.: Mirosława Ławrynowicza, Andrzeja Gębskiego i Janusza Wawrowskiego oraz w klasie altówki prof. Piotra Reicherta. Obecnie adiunkt w klasie altówki w macierzystej uczelni. Od lutego 2014 pełni również funkcję lidera grupy altówek w orkiestrze Sinfonia Varsovia.
We wrześniu 2013 została laureatką 3 nagrody prestiżowego konkursu ARD w Monachium. Odniosła również sukcesy w licznych konkursach krajowych i zagranicznych. Jako solistka i kameralistka wielokrotnie koncertowała w Polsce oraz innych krajach Europy (Czechy, Austria, Niemcy, Francja). Występowała na wielu renomowanych festiwalach, m.in. Na Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej ,,Muzyka na Szczytach” w Zakopanem, Kammermusikfest Lockenhaus.
W listopadzie 2013 roku ukazała się jej solowa płyta – Viola Recital, za którą altowiolistka otrzymała nagrodę Fryderyk 2014. Za wybitne osiągnięcia otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest również stypendystką programu ,,Młoda Polska ”. W 2013 roku została nominowana do ,,Paszportów Polityki”.
Grzegorz Mania ukończył studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Równocześnie na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył studia prawnicze, a następnie uzyskał stopień doktora nauk prawnych za pracę poświęconą muzyce w prawie autorskim. W Akademii Muzycznej w Krakowie uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki. Jako solista i kameralista występował w kraju i za granicą, w tym w Wielkiej Brytanii, we Francji, w Norwegii, Niemczech, Austrii, Włoszech, Islandii, Izraelu i Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie i Cyprze. Uczestniczył w licznych warsztatach wykonawczych i klasach mistrzowskich, był także finalistą międzynarodowych konkursów kameralnych i solowych. Jest doświadczonym i wszechstronnym muzykiem-kameralistą oraz akompaniatorem nagradzanym podczas konkursów instrumentalnych. Wspólnie z Piotrem Różańskim współtworzy Zarębski Piano Duo. W 2019 r. Pianiści nagrali płytę „Polska na 4 ręce” z utworami J. Zarębskiego, I.J. Paderewskiego i kompletem utworów W. Żeleńskiego na duet fortepianowy. W 2018 r. Otrzymał (wspólnie z prof. S. Wojtasem) Nagrodę Województwa małopolskiego Ars Quaerendi za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury. Jest także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019,2020). Jest zatrudniony na stanowisku profesora w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz adiunkta w Katedrze Prawa Gospodarczego Publicznego i Prawa Pracy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Już dziś zachęcamy wszystkich melomanów do zapisania w kalendarzu daty 21.05.2022 r. godz. 18.00.

*rezerwacja wyłącznie telefoniczna bezpłatnych wejściówek od 16. Maja 2022 r. Pod nr tel.: 61 10 10 400 (pon. – pt. w godz. 8.00 – 20.00 /sob. – Nd. w godz. 12.00 -20.00). Procedura uczestnictwa w wydarzeniach oraz szczegółowe informacje dostępne na stronie: www.palacjankowice.pl