2022
X
15
sob.
14:00

Mammobus i Cytobus

Bezpłatne badania profilaktyczne dla kobiet w Pałacu Jankowice

W ramach V Targów Senioralnych  w Pałacu Jankowice na parkingu  przed pałacem staną aż dwa busy, w których prowadzone będą bezpłatne badania dla kobiet. W mamomusie panie będą mogły wykonać badanie piersi, a w Cytobusie wykonać badanie cytologiczne. Badanie piersi przeznaczone jest dla pań z grupy wiekowej 50-69 lat (1972 – 1953), które wcześniej nie chorowały na raka piersi, a ostatnie profilaktyczne badanie wykonały przynajmniej dwa lata wcześniej. W przypadku kobiet regularnie miesiączkujących badanie wykonuje się w pierwszych dziesięciu dniach cyklu. Na badanie należy zgłaszać się z dowodem osobistym. Pozostałe panie (nie młodsze niż 35 lat) mogą wykonać badania mammograficzne odpłatnie w wysokości 100 zł.

Badania cytologiczne są wykonywane bezpłatnie dla Pań w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanej profilaktycznej cytologii w ramach programu profilaktycznego finansowanego przez NFZ (Panie są weryfikowane na podstawie nr PESEL). Badania cytologiczne są wykonywane przez wykwalifikowaną położną, a każda uczestniczka badania otrzyma ulotki dotyczące profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. W cytobusie nie ma jednak możliwości wykonania badania płatnego.

Poniżej kilka informacji dot. przygotowania do badania cytologicznego – istotnych ze względu na możliwość zapisania się na badanie w konkretnym terminie przez Panie miesiączkujące:

 

  • na badanie nie należy zgłaszać się w czasie miesiączki,
  • od ostatniego dnia miesiączki powinno upłynąć co najmniej 4 dni,
  • na badanie należy zgłaszać się nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki,
  • co najmniej 4 dni przed badaniem nie należy stosować żadnych leków dopochwowych,
  • od ostatniego badania ginekologicznego/USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień.

Na badania zapraszamy 15 października: cytobus godz.12.00 do 15.00; mammobus od 14:00 do 17:00.

Rejestracja na cytobus oraz mammobus jest czynna od 8:00 do 15:30 pod numerem tel. (61) 8-557-528; (61) 8-513-077; 800-160-168 .

Delektuj się zdrowiem, czyli zadbaj o siebie i wykonaj badania profilaktyczne, mogące uratować Twoje życie !