2020
VIII
01
sob.
10:00

Muzyczne soboty w sali koncertowej – Barbara Borowicz

W ramach muzycznych sobót w sali koncertowej, zapraszamy na kolejną transmisję online: TUTAJ

1 sierpnia 2020 o godzinie 12:00 wystąpi klarnecistka – Barbara Borowicz, której towarzyszyć będzie pianistka – Hanna Lizinkiewicz.

W programie koncertu znajdą się utwory Witlda Friemana, którego celem było tworzenie muzyki o charakterze i rytmach narodowych, co doskonale będzie słychać w wybranych kompozycjach.


Barbara Borowicz urodziła się w 1988 roku w Poznaniu. Ukończyła z wyróżnieniem studia licencjackie i magisterskie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klarnetu prof. Andrzeja Godka. Swoją edukację muzyczną kontynuowała w klasie solowej Alessandro Carbonare jako stypendystka w Accademia Musicale Chigiana w Sienie i Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie oraz w klasie kameralistyki w ramach studiów podyplomowych w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. W 2017 roku uzyskała stopień doktora sztuki w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Od 2014 roku pracuje jako wykładowca klarnetu w Akademii Muzycznej w Krakowie. Barbara Borowicz doskonali interpretacje utworów Karlheinza Stockhausena u najlepszej odtwórczyni dzieł kompozytora – klarnecistki Suzanne Stephens.

Jako jedyny polski wykonawca uzyskała certyfikat zgodności interpretacji utworu In Freundschaft na klarnet solo z zamierzeniami kompozytora. Ponadto w jej repertuarze znajduje się jeden z najtrudniejszych utworów klarnetowych – Harlekin na klarnet solo, dzieło sceniczne, trwające ok. 45 minut, łączące w sobie elementy teatralne i muzyczne. Szczególne miejsce w jej repertuarze zajmuje muzyka polska, którą promuje w kraju i za granicą, dokonując także licznych prawykonań utworów kompozytorów polskich, w tym kompozycji jej dedykowanych m.in.: Marcela Chyrzyńskiego, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Michała Jakuba Papary, Martyny Koseckiej.

Tworzy duet z perkusistą Bartoszem Sałdanem wzbogacając repertuar utworami na klarnet i perkusję. Ponadto współpracuje z pianistką Anną Miernik promując klarnetową muzykę polską. Jako solistka zadebiutowała z orkiestrą Filharmonii Opolskiej i obecnie regularnie koncertuje w Europie, Ameryce Północnej, Australii, Afryce i Azji w prestiżowych salach koncertowych jak m.in.: Sydney Opera House, Royal Concertgebouw.

W 2016 roku została wydana przez DUX Recording Producers jej pierwsza płyta CD Double Clarinet Concerto z utworami na 2 klarnety i orkiestrę, nagrana wspólnie z prof. Andrzejem Godkiem. Jest laureatką wielu nagród na międzynarodowych konkursach muzycznych w Polsce, Niemczech, Luksemburgu, Grecji, Słowenii, Włoszech, Serbii, Litwie i Ukrainie, otrzymała m.in. I nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Klarnetowo-Saksofonowym w Reggiolo (Włochy, 2014),  II nagrodę oraz nagrodę specjalną za wyróżniającą się osobowość artystyczną na VI Międzynarodowym Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie (2014), I nagrodę na XIII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach/Warszawie (Polska, 2013), II nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Klarnetowym „Saverio Mercadante” w Noci/Bari (Włochy, 2012). Ponadto w 2015 roku uzyskała nagrodę za interpretację utworu K.Stockhausena podczas Stockhausen Concerts and Courses in Kürten (Niemcy). Jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Nauki, ponadto otrzymała m.in.: Stypendium Młoda Polska, Stypendium Twórcze MKiDzN, Nagrodę Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury, Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.

Barbara Borowicz jest też artystką Henri Selmer, Silverstein Works i Vandoren.
| www.barbaraborowicz.com |