2019
X
02
śr.
16:00

Recital skrzypcowy Bartłomieja Nizioła

Już niebawem wnętrza Pałacu Jankowice wypełnione będą dźwiękami w interpretacji światowego formatu skrzypka – Bartłomieja Nizioła.

Artysta urodził się w 1974 roku w Szczecinie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 5 lat. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu pod kierunkiem prof. Jadwigi

Kaliszewskiej. Swoją edukację kontynuował w Conservatoire de Lausanne pod kierunkiem prof. Pierre Amoyal`a. Od roku 1995 mieszka w Szwajcarii. Był dwukrotnie jurorem Konkursu im H. Wieniawskiego oraz w 2011 konkursu Instrumentalmusik-Wettbewerb, Migros-Kulturprozent w Zurychu. Od września 2008 jest profesorem Hochschule der Künste Bern. Został trzykrotnie nagrodzony Fryderykiem za nagranie utworów Henryka Wieniawskiego, Grażyny Bacewicz i Eugene Ysaye’a. Gra na instrumencie Guarnerius del Gesu z roku 1727.

Skrzypkowi towarzyszyć będzie wszechstronny i charyzmatyczny pianista – Michał Francuz, który od ponad dwudziestu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie profesora Waldemara Andrzejewskiego i od 2010 roku jest wykładowcą w katedrze kameralistyki macierzystej uczelni. W październiku 2016 roku był oficjalnym pianistą XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Zrealizował wiele nagrań muzyki teatralnej, w tym swoich własnych kompozycji oraz aranżacji, a także nagrań dla Polskiego Radia.

W programie koncertu usłyszymy sonaty na skrzypce i fortepian wybitnych polskich kompozytorów: Ignacego Jana Paderewskiego – Sonata a-moll op. 13 oraz Władysława Żeleńskiego – Sonata F-dur op. 30.

Po recitalu odbędzie się rozmowa i spotkanie z artystami, które poprowadzi Agnieszka Liman.


Uprzejmie informujemy, że na wydarzenie obowiązują wejściówki wydane na koncert 8 marca 2019, który – z przyczyn niezależnych od organizatora – został wówczas odwołany.