2021
VIII
22
niedz.
17:00

Taniec z Kossakami – spotkanie autorskie z Joanną Jugałą-Jureczką

Tym razem gościmy Panią Joannę Jurgałę-Jureczkę wraz z kolejną propozycją autorki bestselleru „Kossakowie. Biały mazur”, która z pewnością spodoba się jej czytelnikom – „Tango”.
W 1908 roku Wojciech Kossak w krakowskiej pracowni zaczął malować portret Zofii z Lewentalów, żony Ferdynanda Hoesicka – literata i wydawcy. Historia jednego z najgłośniejszych i najdłuższych romansów artysty jest punktem wyjścia opowieści barwnej i pełnej namiętności, snutej na tle niespokojnego czasu przełomu wieków i XX-lecia międzywojennego, kiedy świat się kończył i jedni popełniali samobójstwa, inni szukali nowych podniet. Na scenie pojawia się barwna galeria postaci – zamiłowani w narodowej historii Kossakowie, rodzina Lewentalów – zasymilowanych Żydów i spolonizowani Niemcy – Hoesickowie. W tle zaś między innymi Sienkiewicz, Zapolska, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Dagny Przybyszewska, Reymont, Wyspiański, Axentowicz. Ikony polskiej kultury poznajemy od strony, której nam w szkole nie odsłaniano. Słabostki i małości bohaterów nie odbierają im ciepła i znaczenia, jakie odegrali w naszej historii.

Za wartką fabułą stoją solidne studia badawcze. Tym się można zachwycić, ale tego nie można było wyssać z palca! Niejedną ciekawą historię związaną z Kossakami, usłyszymy od autorki książek Joanny Jurgały-Jureczki 22 sierpnia 2021r. w Pałacu Jankowice o godzinie 17:00.

Joanna Jurgała-Jureczka, historyk literatury, pisarka.
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 1999 roku uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa.
Była kierownikiem Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich, dziennikarką „Gościa Niedzielnego”
Autorka m. in. książek o rodzinie Kossaków, Zofia Kossak. Opowieść biograficzna, Kobiety Kossaków, Kossakowie. Biały mazur. Kossakowie. Tango.

*rezerwacja telefoniczna bezpłatnych wejściówek od 16. sierpnia 2021 pod numerem telefonu: 61 10 10 400 (poniedziałek – piątek w godzinach 8:00 – 20:00 | sobota – niedziela w godzinach 12:00 – 20:00). Procedura uczestnictwa w wydarzeniach oraz szczegółowe informacje dostępne na stronie: www.palacjankowice.pl.