2022
VIII
21
niedz.
13:00

Warsztaty plecionkarskie dla dzieci – koszyczki z wikliny

Wypleciona tradycja

Giętka, elastyczna, sztywna, żyjąca własnym życiem, złośliwa, twarda, podatna, zdecydowana i obłędnie pachnąca – oto pierwsze skojarzenia, jakie pojawiają się w kontakcie z wikliną…

Pałac Jankowice zaprasza 21 sierpnia o godz. 13.00, 14.00, 15.00 na  Warsztaty plecionkarskie i przygodę z jedną z najstarszych technik rzemiosła w jej tradycyjnym i współczesnym wydaniu. Na warsztatach pod okiem dyplomowanego mistrza techniki wyplatania z wikliny Tadeusza Pięty, krok po kroku uczestnicy warsztatów poznają  podstawowe sploty i zabiorą do domu własnoręcznie wykonane, piękne koszyczki. Warsztaty skierowane są dla dzieci w wieku  7+, zarówno zaczynających swoją przygodę z plecionkarstwem, jak i tych, którzy być może  pragną pogłębiać swoje umiejętności ?!

Tadeusz Pięta – z wykształcenia rolnik, z pasji koszykarz-plecionkarz. Brał udział w wielu przeglądach, festiwalach, w kraju i za granicą, gdzie prowadził warsztaty z plecionkarstwa m.in. w Nowym Tomyślu, we Włoszech i w Kanadzie. Podczas tych konkursów otrzymał kilka wyróżnień. Brał też udział w Światowym Festiwalu w Homer na Alasce, gdzie przeprowadził pokazy i warsztaty przy współpracy z lokalną organizacją plecionkarską. Jako jedyny z Wielkopolski i zarazem całego kraju popularyzował sztukę plecionkarską w Salt w Hiszpanii. Brał również udział w targach i konkursach podczas Forum Europejskiego, wykonując na swym stanowisku pokaz wyplatania wikliny na żywo. Jego misją jest przyczynianie się do popularyzacji umiejętności plecionkarstwa, by ocalić ją od zapomnienia. W tym celu cały czas bierze udział w publicznych pokazach przy szkołach podstawowych, domach kultury oraz warsztatach dla dorosłych i dzieci w kraju i za granicą. Obecnie Tadeusz Pięta prowadzi liczne warsztaty zarówno w kraju jak i za granicą.

Gwarantujemy przyjemna atmosfera, fachowe rzemiosło i relaks, gdyż podobno wyplatanie to odpoczynek, bo kiedy ręce pracują – głowa odpoczywa.

*rezerwacja telefoniczna bezpłatnych wejściówek na warsztaty od 01.08 2022r. oraz 08.08.2022 r. pod nr tel.: 61 10 10 400 (pon. – pt. w godz. 8.00 – 20.00 /sob. – Nd. w godz. 12.00 -20.00).