2019
VIII
25
niedz.
13:00

Wykład „Praca w białych rękawiczkach – czyli tajniki warsztatu biografa Kossaków”

Joanna Jurgała-Jureczka jest historykiem literatury i pisarką. Od dwudziestu pięciu lat zajmuje się badaniem biografii i twórczości Kossaków. Zaczęło się od przypadku, od rozmowy z córką Zofii Kossak i odnalezienia obrazu Witkacego w Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich. Praca w białych rękawiczkach, w archiwach jest wprawdzie żmudna, ale fascynująca. To odkrywanie tajemnic, poznawanie prawdy o ludziach niezwykle utalentowanych, ale jednocześnie pełnych sprzeczności i dramatów. To także burzenie stereotypowych wyobrażeń. Próba odpowiedzi na pytania – dlaczego dwaj bracia bliźniacy – synowie Juliusza Kossaka, podobni do siebie jak dwie krople wody, którzy ożenili się z kuzynkami Kisielnickimi – stworzyli dwa tak różne domy? Czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska była eteryczną, subtelną, wrażliwą poetką? Dlaczego Magdalenę Samozwaniec można nazwać smutną clownessą? Kim były kobiety Kossaków – żony malarzy niesłusznie pozostające w ich cieniu? Czy to prawda, że Zofia Kossak urodziła się pod złą gwiazdą? Jakie tajemnice rodzinne można ujawnić, a które odkrycia biografa nie powinny ujrzeć światła dziennego i dlaczego?

Praca w białych rękawiczkach ma znaczenie dosłowne (tak właśnie, w rękawiczkach, ostrożnie, pracuje się w archiwach) ale i przenośne – bo poprzez listy i dokumenty, dotyka się ludzkich przeżyć, wzruszeń, dramatów, a nawet tragedii. 

Zapraszamy 25 sierpnia 2019 na godzinę 15:00.

Wystawę, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Tarnowo Podgórne – Tadeusza Czajki, organizuje Fundacja RAFAKO – Grupa PBG oraz Pałac Jankowice.
Na wystawę zapraszamy w dni powszednie w godzinach 10:00 – 16:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 13:00 – 16:00.


Darmowe wejściówki będą dostępne od 12 sierpnia 2019 w godzinach otwarcia pałacu. Regulamin dystrybucji wejściówek oraz szczegółowe informacje dostępne są w biurze pałacu, na stronie: www.palacjankowice.pl oraz pod numerem telefonu: 61 10 10 400.