2023
I
29
niedz.
12:00

Wystawa zabawek

„Kiedyś to było…?!” Wystawa starych zabawek

Być może przechowujecie jeszcze gdzieś na strychu lub w piwnicy, pamiątki i zabawki z dzieciństwa? Prosimy, sprawdźcie, ponieważ są poszukiwane przez Pałac Jankowice. Jeśli macie zabawki z okresu XX-go wieku, takie jak np. piłki, lalki, książki, samochodziki, zdjęcia z ulubioną zabawką, klocki, pamiątki ze szkoły, fartuszki, tornistry, zeszyty  lub inne zabawki, to będą one, bardzo mile widziane w pałacu. Nie będziecie się jednak musieli z nimi rozstawać, wystarczy, że je wypożyczycie. Z zebranych eksponatów powstanie bowiem wystawa w pałacowej piwnicy. Każda zabawka zostanie przyjęta protokołem oraz opisana imieniem i nazwiskiem jej właściciela. Otwarcie wystawy dla zwiedzających w Pałacu Jankowice, zaplanowane jest 29 stycznia 2023 r., podczas odbywającego się 31 Finału WOŚP w Gminie Tarnowo Podgórne. Wystawa potrwa, aż  do 19 lutego.

Wizyta w Pałacowej Galerii Zabawek to będzie wspaniała i niezapomniana podróż do czasów dzieciństwa. Chcemy, aby najmłodsi goście poznali zabawki, którymi bawili się ich rodzice, dziadkowie, a może nawet i pradziadkowie. Dorośli, którzy nas odwiedzą być może znajdą zabawkę, która przypomni im beztroskie dzieciństwo. Wśród zebranych już eksponatów posiadamy takie zabawki jak lalki, misie, samochody, klocki, książeczki, gry i pistolety. Swoją prywatną kolekcją zabawek głównie z lat 80 i 90-tych podzieliło się już z nami kilkoro mieszkańców naszej Gminy. Na wystawie, będzie można również zobaczyć eksponaty z prywatnej kolekcji zabawek Pani dr Marii Wieczorek, mieszkanki Puszczykowa. Pani Maria skończyła pedagogikę i kulturoznawstwo, jej zainteresowania od zawsze skupiały się zarówno wokół dzieci i dziecięcej psychiki, jak i kultury oraz  piękna.  Pani Maria niedawno pisała także pracę doktorską na temat Zabawek w okresie PRL-u. Swoją dość pokaźną kolekcję zabawek  udostępniała w kilku dużych Muzeach w Polsce. Z panią Marią będzie też okazja spotkać się osobiście w Pałacu Jankowice, podczas ferii zimowych. Zaplanowaliśmy wówczas projekcje starych bajek z rzutnika „Ania” z lat 80-tych. Dzięki Pani Marii poznamy historię wybranych zabawek, prezentowanych na wystawie, po której pasjonatka zabawek osobiście oprowadzi gości.

Miniaturowe kopie samochodów oraz innych  zabawek z pewnością oddają charakter minionych lat. Dlatego mamy nadzieję, że będzie to okazja do sprawdzenia, jak zmieniły się zabawki dla dzieci w ciągu kilkudziesięciu lat. Maluchy przekonają się, że przedmioty nie zawsze muszą wydawać głośne dźwięki i świecić się tysiącem kolorów, żeby stanowić doskonałą okazję do zabawy, a  rodzice i dziadkowie, z pewnością z sentymentem przeniosą się do czasów swojego dzieciństwa.

A.S-F

W celu wypożyczenia nam lub przekazania zabawki prosimy o kontakt: agnieszka.fraczek@tarnowo-podgorne, przez messengera lub telefonicznie: 510 166 725.