2022
XII
13
wt.

AtmoSFERA POEZJI z Adamem Ferency

Pierwsza Atmosfera Poezji w Nowym Roku 2023 zapowiada się bardzo interesująco i wyjątkowo. 15 stycznia bowiem gościć będziemy w Pałacu Jankowice, jednego z bardziej charakterystycznych aktorów polskiej sceny i filmu. Adam Ferency, bo o nim mowa, przeczyta Państwu poezję Jerzego Ficowskiego. Wydarzenie odbędzie się w ramach XXV Dnia Judaizmu, co czyni je jeszcze bardziej wyjątkowym. Ficowski w swojej poezji niejednokrotnie podkreślał bezsilność wobec Zagłady. Wydarzenia te uważał za najstraszliwsze ze swoich przeżyć – i już w pierwszych tomikach zamieszczał nawiązujące do tego wiersze. Jednym z zewnętrznych związków Ficowskiego z nieortodoksyjnym judaizmem było także zainteresowanie folklorem żydowskim. Był to poeta obdarzony wielką empatią oraz wrażliwością na los innych. To dzięki temu powstał tom wierszy „Odczytanie popiołów” poświęcony Holocaustowi. Do końca życia nie uporał się z wojenną traumą, losem Żydów i Cyganów. Zapytany kiedyś, czy jest Żydem, czy Cyganem, odpowiedział: „Jestem tym, który jest bity. Kiedy biją Cyganów, jestem Cyganem, kiedy biją Żydów—Żydem”.
Adam Ferency nie trzeba z pewnością przedstawiać. Szerokiej publiczności, znany jest bowiem z roli kamerdynera Konrada w sitcomie „Niania” i detektywa Marcela w „Złotopolskich”. Ma na swoim koncie wiele znakomitych ról teatralnych i filmowych, a duża część wykreowanych przez niego postaci to czarne charaktery. Taka właśnie rola-rosyjskiego śledczego-w „Kanalii” Tomasza Wiszniewskiego, w 1991 roku przyniosła mu nagrodę Złote Lwy w kategorii za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Z kolei w 2022 roku zdobył nagrodę aktorską za rolę w spektaklu Sztuka intonacji z Teatru Dramatycznego w Warszawie w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Adam Ferency urodził się 5 października 1951 roku w Warszawie. Tam też ukończył PWST w 1976 roku, w tym samym roku debiutując na scenie („Karykatura” Kisielewskiego w reżyserii Gustawa Holoubka w Teatrze Dramatycznym), w filmie („Niedzielne dzieci” Agnieszki Holland) oraz wiążąc się na dłużej (1976-88) ze swoim pierwszym teatrem — na Woli, kierowanym wówczas przez Tadeusza Łomnickiego.
Ferency występował w Teatrze Współczesnym (1981-94), a od 1994 roku związany jest z Teatrem Dramatycznym. W 1976 roku wystąpił również w kolejnym filmie Agnieszki Holland – „Zdjęcia próbne”, później pojawiając się w jej słynnych dziełach zaliczanych do nurtu Kina Moralnego Niepokoju: „Aktorzy prowincjonalni” (1978) i „Gorączka” (1980). Wcześniej, w 1977 roku wystąpił w „Akcji po Arsenałem” Jana Łomnickiego, a w 1978 roku zagrał u Laco Adamika we „Wstecznym biegu”.

O specjalną oprawę muzyczną zadba Małgorzata Marciniak z orkiestry Teatru Muzycznego, która zagra na wibrafonie.
Na spotkanie z poezją Ficowskiego oraz Adamem Ferency zapraszamy do Pałacu Jankowice 15 stycznia o godz. 13.00.

Aktualności

Zobacz następny artykuł