Pałac Jankowice

Przeczytaj

O Pałacu

Kulturalny kalejdoskop

Pałac Jankowice włącza się w tworzenie, upowszechnianie i ochronę kultury. Pałacowe wnętrza stanowią znakomitą scenografię dla wystaw, spotkań z ciekawymi ludźmi, lekcji historycznych, konkursów literackich czy warsztatów. W ramach  Tarnowskiego Centrum Senioralnego, działającego w Pałacu, uruchomiona została pracownia ceramiczna i sala sensoryczna.

Zespół pałacowy jest miejscem do organizacji różnych przedsięwzięć z dziedziny kultury – m.in. festiwali muzycznych, konferencji czy wykładów i prelekcji.  Zarówno klasycystyczny budynek jak i park dają możliwość tworzenia prac podczas plenerów malarskich.

Sala koncertowa

Muzyki, w tej reprezentacyjnej Sali Pałacu w Jankowicach, może słuchać jednocześnie 68 osób. Walory techniczne sali i stojącego w niej fortepianu sprawdzają na co dzień uczniowie i nauczyciele działającej w budynku Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia. Położenie Pałacu sprawia, że przedsięwzięciom realizowanym w Sali Koncertowej nie przeszkadzają dźwięki płynące z zewnątrz.

Sala, stanowiąca serce Pałacu, obok koncertów może być miejscem innych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych np. spektakli czy prezentacji. Widownię w tym wnętrzu można dowolnie ustawiać, dostosowując do potrzeb.

Kawiarnia

Aromatyczna kawa i smaczne ciasto to gwarancja dobrego relaksu. Dodatkowo, gdy spędzamy go w pałacowych wnętrzach, jest to wartość dodana. Kawiarnia Pałacu Jankowice to miejsce, w którym można odpocząć po spacerze, dla rodziców uczniów szkoły muzycznej – azyl pozwalający w miłych wnętrzach spędzić czas oczekiwania na koniec zajęć przyszłego wirtuoza.

Kawiarniane wnętrza, w ciepłych dniach, poszerzają swoją przestrzeń o pałacowy taras. Sala daje też możliwość wyłączenia znacznej części na konferencję lub szkolenia, do których można wykorzystać zamontowany sprzęt multimedialny.

Sala bilardowa

Historia tej gry, długa i bogata, sięga XV wieku. Początkowo grało się na stole o wymiarach 1 do 2 ograniczonym bandami, z czasem wprowadzono łuzy, czyli dziury w stole. Od tej pory głównym celem rozgrywek było trafianie bilami do łuz.

Sala bilardowa Pałacu Jankowice mieści się w piwnicach budynku. Gracze mogą korzystać z trzech stołów pokrytych suknem. Wszystkie mają profesjonalne oświetlenie. Sala czeka na entuzjastów gry ale też osoby, które chcą stawiać pierwsze bilardowe kroki.

Park

Zespół pałacowo-parkowy w Jankowicach ma do zaoferowania wiele atrakcji dla całej rodziny. Miejsce leży w zachodniej Wielkopolsce, w odległości 25 kilometrów od Poznania. Liczy 18,5 hektara, na których rosną liczne okazy starodrzewu, w tym wiele pomników przyrody. Można spacerować m.in. w alei kasztanowej. W centrum parku znajduje się staw, a na nim 4 wyspy.

Przestrzenie parkowe zachęcają do organizowania wydarzeń plenerowych oraz pikników.

To idealna przestrzeń na aktywne spędzenie czasu. Można tutaj także, poćwiczyć na siłowni zewnętrznej. Dla dzieci przygotowano obszerny plac zabaw „pod palmami” i park linowy typu „tyrolka” oraz  ściankę wspinaczkową. Osoby szukające spokoju mogą odpocząć na parkowych ławkach. Nie brakuje tutaj również stanowisk piknikowych.

Zespół pałacowo-parkowy w Jankowicach jest dostępny przez cały rok i przystosowany do osób w każdym wieku.