Targi Senioralne

VI Pałacowe Targi Senioralne w  2023 roku

Na marzenia nigdy nie jest za późno, a przez całe życie możemy zmieniać się i realizować swoje najskrytsze pragnienia. To, co nas ogranicza, to jedynie nasza wyobraźnia. Kto z nas nie marzył kiedyś o tym, żeby stać się znanym piosenkarzem lub wokalistką, wystąpić na wielkiej scenie obok swojego muzycznego idola lub nawet spotkać go osobiście? W Pałacu Jankowice wszystko staje się możliwe, a o tym przekonaliśmy się 22. października 2023  o godz. 15.00 podczas VI Targów Senioralnych. Na scenie Sali Koncertowej w Pałacu Jankowice zobaczyliśmy i usłyszeliśmy „Same Gwiazdy”.

Seniorzy z Gminy Tarnowo Podgórne, poprzez strój i charakteryzację wcielą się w różnych, światowej sławy artystów muzycznych, wokalistów i wokalistki w ramach Mini Koncertu pt. „Same Gwiazdy – Senior Playback Show”.

Podczas Targów nie zabrakło też części edukacyjnej i zdrowotnej oraz wystawienniczej.  W ubiegłorocznej edycji, tematem przewodnim była wesoła zabawa, uśmiech i dobry humor,  czyli było „Pół żartem, pół serio”. Udowodniliśmy i przekonaliśmy Seniorów oraz wszystkich gości, że zdrowie to nie tylko osiem godzin snu dziennie, mądra dieta i regularne zażywanie ruchu. To także spotkania z przyjaciółmi, taniec, muzyka ,śpiew i uśmiech, a nie od dziś wiadomo, że śmiech to zdrowie, a optymiści żyją dłużej!

Po części artystycznej, gdzie nasi Seniorzy zabłysnęli na scenie, zaprosiliśmy ich o godzinie 17.00 na wyjątkowy koncert specjalnie dedykowany właśnie im – występ Waldemara Malickiego w duecie z wiolonczelistką Małgorzatą Krzyżanowicz. To było niezwykłe wydarzenie, które dopełniło magiczny klimat VI Targów Senioralnych w Pałacu Jankowice.

 

______________________________________________________________________

V Pałacowe Targi Senioralne w  2022 roku

15.października już po raz piąty w Pałacu Jankowice Seniorzy z naszej gminy mieli okazję zapoznać się z wszelkiego rodzaju aktywnościami oraz ofertą skierowaną na rzecz Seniorów. Targi w pałacu są niepowtarzalną okazją do celebrowania życia. Hasło przewodnie tego wydarzenia brzmi „Delektuj się zdrowiem”. Dlatego, aby zostać smakoszami życia i zdrowia, zachęciliśmy do udziału w tym wydarzeniu. Bogata oraz szeroka oferta wystawców sprawiają, że minione edycje targów cieszyły się zawsze ogromnym zainteresowaniem Seniorów.

Podczas V edycji targów, poruszone zostały przede wszystkim bardzo ważne kwestie związane ze zdrowiem oraz profilaktyką zdrowotną. Nie zabrakło krótkich prelekcji i spotkań z wystawcami i zaproszonymi gośćmi. Od godz. 15.00 do 18.00, Seniorzy mogli skorzystać m.in. z porad prozdrowotnych, kosmetycznych, dietetycznych, degustacji oraz dokonać pomiaru tkanki tłuszczowej,  czy też zaczerpnąć porad na tematy związane z poprawą jakości życia. Do udziału w wydarzeniu  zaprosiliśmy, także Joannę Szczyglewską  z OPS w Tarnowie Podgórnym, która poprowadziła prelekcję dot. przeciwdziałania nadużyciom wobec osób starszych i omówi procedurę zakładania Niebieskiej Karty.

Gościem specjalnym V Targów Seniora w Pałacu Jankowice,  był Paweł Ludek, szef kuchni w „Restauracji Olenderskie Smaki” w Olandii. Pan Paweł, poprowadził warsztaty kulinarne oraz rozsmakował wszystkich gości i wprowadził, być może dotąd nieznane, tajniki polskiej kuchni. Seniorzy mogli skorzystać z atrakcyjnej degustacji i oferty gastronomicznej w specjalnie przygotowanej strefie. Zaplanowanych zostało także wiele atrakcji dodatkowych. Podczas targów było można wziąć udział w bezpłatnych badaniach lekarskich, w tym, mammografii  i cytologii. Przed Pałacem stanął specjalne busy, w których było można wykonać badania.

Dla zwiedzających przewidziano także upominki i nagrody.

________________________________________

IV Pałacowe Targi Senioralne w  2021 roku

10.października już po raz czwarty w Pałacu Jankowice spotkały się organizacje oraz grupy działające na rzecz Seniorów i realizujące inicjatywy międzypokoleniowe. Wszystko po to, by być razem, inspirować, budować sieci wsparcia, zaprezentować co jest realizowane na terenie Gminy Tarnowo Podgórne na rzecz Seniorów, a także otworzyć się na nowe możliwości. W programie znalazły się:

Warsztaty jesiennych kompozycji – zajęcia dla członków Kół i Klubów Seniora, które poprowadziła Magdalena Kokoszko. Uczestnicy warsztatów zdobyli umiejętności przydatne w tworzeniu ozdób pasujących do jesiennej aury. Wykreowane kompozycje ozdobią wnętrza wybranych instytucji współpracujących z Seniorami Gminy Tarnowo Podgórne.

Podczas spotkania, zaprezentowała grupa seniorek umiejętności zdobyte podczas zajęć tanecznych prowadzonych przez Panią Julitę El Bah w ramach Tarnowskiego Centrum Senioralnego w Pałacu Jankowice, .

Prezentacja organizacji pozarządowej Mount Everest realizującej między innymi projekty na rzecz Seniorów na terenie Gminy Tarnowo Podgórne

Autorski wykład Sędzi Anny Marii Wesołowskiej pt. „Budowanie bezpiecznego otoczenia Seniorów w świetle współczesnych zagrożeń”

Anna Maria Wesołowska – sędzia w stanie spoczynku, osobowość telewizyjna, propagatorka edukacji prawnej wśród młodzieży. Przez lata orzekała w łódzkich sądach – m.in. w sprawach przestępczości zorganizowanej, w tym łódzkiej „ośmiornicy” i gangu Popeliny. Jest współautorką ustawy o świadku koronnym. Wraz z Fundacją Dzieci Niczyje walczyła o przyjazne pokoje przesłuchań dla dzieci – świadków i ofiar przestępstw. Występuje w programie „Sędzia Anna Maria Wesołowska” – najpierw emitowanym na antenie TVN, a teraz stacji TTV. Mogliśmy ją oglądać również w programie „Wesołowska i mediatorzy”. Od lat angażuje się w edukację prawną dzieci i młodzieży. Pisała felietony do „Dziennika Łódzkiego”, zainicjowała program uczestniczenia uczniów w rozprawach sądowych, wydała książkę „Bezpieczeństwo młodzieży”, odwiedziła tysiące szkół i przedszkoli w całym kraju. Przez 10 lat była społecznym doradcą Rzecznika Praw Dziecka – Marka Michalaka. W 2020 roku na platformie How2 wydała ebook „Stalking, posiadanie narkotyków i inne czyny zabronione. Poradnik prawny dla młodzieży i nie tylko”. Od 2012 jest członkinią Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.  

Pałacowe spotkanie integrujące, wymiana doświadczeń  

IV Targom Senioralnym w Pałacu Jankowice towarzyszyła wystawa pt.: „Seniorzy z pasją II” prezentująca malarstwo oraz prace z ceramiki i rękodzieło wykonane podczas zajęć w ramach Tarnowskiego Centrum Senioralnego oraz przez członków Kół i Klubów Seniora z Gminy Tarnowo Podgórne. Podczas targów ukazały się informatory dotyczące kompleksowej oferty aktywizującej, kulturalnej i edukacyjnej dla Seniorów Gminy Tarnowo Podgórne.

Fot. Tomasz Koryl

Seniorki tworzą wianki w dużej sali z ławkami, na których rozłożone są kolorowe kwiaty i zielone rośliny. Kobieta trzynająca w rękach szare wiklinowe wianki stoi między stołami na których leżą kolorowe kwiay i rośliny do jesiennych dekoracji. Grupa kobiet stojących na czerwonym dywanie wewnątrz sali, prezentuje w dłoniach jesienne wianki. Stojąca kobieta przemawia z mikrofonem w dłoni Ujęcie z tyłu sali. Siedząca na krzesłach publiczność, w oddali kobieta zwrócona do publiczości, unosi jedną ręką dziecięcy obrazek w drugiej trzyma mikrofon. Dwie kobiety wewnątrz sali. Jedna z nich trzyma w rękach bukiet kwiatów, druga przemaiwia z mikrofonem w ręku.  Ujęcia wnęrza sali w której w rzędach zasiada publiczność. Zwrócona do publiczności kobieta z mikrofonem w ręce stoi obok ekranu rzutnika na którym widnieje napis z grafiką Moun Everest. Ludzie siedzący wewnątrz sali ogądają występ sześciu tańczących pań ubranych w eleganckie czarne ubrania.


III Pałacowe Targi Senioralne w  2020 roku

Pasja daje radość – to motto III Targów Senioralnych w Pałacu Jankowice, które tym razem odbyły się w nowej formie – online.

W programie znalazły się:

  • Wykład „Mindfulness dla zdrowia, czyli jak za pomocą uważności osiągnąć spokój, harmonię i spełnienie w okresie starości i późnej starości” – Monika Łuczak, psycholog i psychoterapeutka

Mindfulness rozwija inteligencję emocjonalną oraz jest skutecznym antidotum na niepokój, stres, depresję, wyczer- panie i rozdrażnienie. A zatem osoby praktykujące uważność są szczęśliwsze i bardziej zadowolone z życia, a jednocześnie rzadziej doświadczają dyskomfortu psychicznego. Praktyka uważności poprawia pamięć i koncentrację, skraca czas reakcji, wzmaga kreatywność, zwiększa odporność organizmu i wytrzymałość psychiczną.

  • Dyskusja panelowa: „Działaj z pasją i raduj się życiem – podejmowanie aktywności w wieku se- nioralnym”

• Monika Łuczak, psycholog; psychoterapeutka
• Krystyna Dyba, koordynatorka szkoły „Super babci i super dziadka” przy Polskim Stowarzyszeniu Pedagogów i Animatorów KLANZA Oddział w Poznaniu
• Ewa Noszczyńska-Szkurat, I Zastępca Wójta Gminy Tarnowo Podgórne
• Irena Szewczyk, Prezes Uniwersytetu III Wieku w Tarnowie Podgórnym
• Beata Walkowiak, Przewodnicząca Koła Seniora Senio-Rita w Lusówku
• Elżbieta Kucharska, Kierownik wielopokoleniowego Zespołu Pieśni i Tańca Lusowiacy

Moderator: Monika Rutkowska, Dyrektor Pałacu Jankowice

  •  Koncert „Kofta, nastroje i żart”

to coś pomiędzy koncertem a spektaklem, gdzie można usłyszeć piękne piosenki z tekstami Jonasza Kofty w wyjątkowej interpretacji Katarzyny Jamróz. Między innymi „Do łezki łezka”, „Jego portret”, „Idź swoją drogą”, „Podróżą każda miłość jest”. W programie jest też spora porcja subtelnych żartów, a to wszystko za przyczyną niezastąpionego Rafała Piechoty.


III Targom Senioralnym towarzyszyła wystawa pt.: „Seniorzy z pasją”. Na wystawie znalazły się prace wykonane przez Seniorów Gminy Tarnowo Podgórne ze wszystkich Klubów i Kół Seniora, Uniwersytetu III Wieku oraz uczęszczających na zajęcia w Pałacu Jankowice.

II Pałacowe Targi Senioralne w  2019 roku

„Jesień życia wiosną możliwości” – pod tym hasłem i z tą wrażliwością na rzeczywistość najstarszych mieszkańców naszej Gminy odbyła się II edycja Targów Senioralnych w Pałacu Jankowice. Motywem przewodnim spotkania były barwy w kontekście oddziaływania na nasz stan psychofizyczny.

„Jesień życia wiosną możliwości” – to perspektywa budowania oferty kulturalnej, edukacyjnej, opiekuńczej oraz społecznej dla seniorów Gminy Tarnowo Podgórne. Prognozy demograficzne na kolejne lata jednoznacznie wskazują, że liczba osób po 60. roku życia znacząco wzrośnie. Otwiera to nowe perspektywy, wyznacza alternatywne kierunki myślenia o odbiorcach usług i dostosowywaniu ich w sektorze publicznym, prywatnym oraz obywatelskim.

Na Targach Senioralnych spotkali się przedstawiciele organizacji i instytucji gminnych, grup działających na rzecz seniorów oraz realizujących inicjatywy międzypokoleniowe. Sale i korytarze Pałacu wypełniła energia. W jednym miejscu spotkali się ludzie, którzy wspólnie stworzyli niesamowity klimat i namalowali barwny obraz różnorodnych form aktywności. Wszystko po to, by być razem, inspirować, budować sieci wsparcia, zaprezentować i przybliżyć mieszkańcom dostępną ofertę dla seniorów.

Odwiedzających przyciągały stoiska Tarnowskiego Centrum Senioralnego, uniwersytetu trzeciego wieku, organizacji pozarządowych, OPS-u w Tarnowie Podgórnym, kół zainteresowań o charakterze artystycznym oraz dziesięciu kół i klubów seniora z naszej Gminy: z Baranowa, Kokoszczyna, Lusowa, Lusówka, Przeźmierowa, Rumianka, Sadów, Sierosławia i Tarnowa Podgórnego.

Po uroczystej inauguracji oraz występie Zespołu Pieśni i Tańca „Lusowiacy” w sali koncertowej wydarzenia toczyły się dynamicznie. Odbył się m.in. wykład poruszający tematykę zdrowia i profilaktyki w aspekcie medycyny św. Hildegardy oraz roli kolorów w diecie, zagadnienia związane z przygotowywaniem się do wieku senioralnego od strony medycyny konwencjonalnej, jak również aspekty oddziaływania kolorów na naszą psychikę. Całości towarzyszyła wystawa „rękoARCYdzieło”, a w wypełnionej kolorami, dźwiękami i zapachami sali odbywały się seanse sensoryczne. Tuż obok zorganizowany został kącik metamorfozy z udziałem wizażystki oraz możliwość odbycia konsultacji ze stylistką pod hasłem „Kolor ma znaczenie”. Kulminacyjnym momentem był pokaz modelek seniorek na czerwonym dywanie, które prezentowały designerskie rękodzieło autorstwa seniorów z TCS-u oraz UTW. Na zakończenie na wszystkich czekał akcent muzyczny – koncert pt. „Synestezja – barwy muzyki” w wykonaniu pedagogów Samorządowej Szkoły Muzycznej I st. w Tarnowie Podgórnym.

Tego dnia we wszystkich aktywnościach pojawiał się motyw koloru. Uczestnicy oraz odwiedzający dodatkowo zostali zaproszeni do tego, by ich element garderoby związany był z energetycznymi barwami jesieni.

Pałac Jankowice odwiedziły dziesiątki mieszkańców naszej Gminy, z czego ogromnie się cieszymy.

Już teraz zapraszamy do udziału i włączenia się w budowanie oferty III Targów Senioralnych w Pałacu Jankowice w kolejnym – 2020 roku.

 

I Pałacowe Targi Senioralne w  2018 roku

 

Pałacowe przestrzenie zakwitły aktywnościami senioralnymi: stoiska targowe, warsztaty, pokazy, wykłady a przede wszystkim spotkania i rozmowy, tak właśnie było 28 października gdy odbyły się I Pałacowe Targi Senioralne, które były uwieńczeniem MIESIĄCA SENIORÓW.

Targi stanowiły formę prezentacji inicjatyw adresowanych do Seniorów w Gminie Tarnowo Podgórne. Podczas tego wydarzenia miały okazję przedstawić swoją ofertę również firmy, na przygotowanych tematycznych stoiskach.

W jednym czasie, w jednym miejscu, spotkali się przedstawiciele kół i klubów seniora (Koło Emerytów i Rencistów w Lusowie, Klub Seniora w Sadach, Klub Seniora w Rumianku, Koło Seniora w Przeźmierowie, Klub Seniora w Baranowie, Klub Seniora w Tarnowie Podgórnym, Klub Seniora „Senio-Rita” w Lusówku, Koło Seniora w Kokoszczynie), Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Tarnowskiego Centrum Senioralnego.

Stoiska wypełniły kroniki, prace, pyszności własnoręcznie przygotowane, prezentacje, uśmiechy i rozmowy.

Tematem przewodnim tegorocznej odsłony części wykładowej i warsztatowej była aktywność w aspekcie fizycznym, społecznym i psychicznym, zrealizowana poprzez wykład fizjoterapeuty, warsztaty gimnastyczne, taneczne, choreoterapeutyczne, aktywny pokaz Smovey zrealizowany przez spółdzielnię socjalną „Pomagajmy Razem”. W perspektywie holistycznej, by realizować aktywności fizyczne niezbędnym jest zadbanie o aspekt psychiczny i społeczny, dlatego nie zabrakło warsztatów prezentujących formy stymulujące funkcje poznawcze – pamięć, uwagę, myślenie i spostrzeganie, zrealizowane w ramach współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Pedagogów i Animatorów KLANZA.

By zadbać o dobre samopoczucie i odkryć swoje piękno, można było skorzystać z usług wizażystki oraz mobilnego studia fotograficznego, którego efektem będzie tematyczna wystawa portretów. Nie sposób zaprzeczyć, że piękno wyzwala realizacja pasji ! Rozbrzmiewały piosenki i melodie przy akompaniamencie fortepianu w ramach prezentacji zajęć „Spotkania ze śpiewnikiem”, rozmowy w kąciku literackim „Dotyk słowa”, warsztaty rękodzielnicze, podczas których można było wykonać prace różnymi kreatywnymi technikami. By zadbać o zdrowie, można było skorzystać z oferty stoisk podologa, refleksologa, gerontologa, Synepsis i dokonać pomiaru ciśnienia i BMI, oraz skorzystać z sesji leczniczego światła z Bioptromem. Zainteresowaniem cieszyło się również stanowisko samoobrony oraz punkt informacyjny projektu „ZŁOTA RĄCZKA dla Seniora”.

Uwieńczeniem wieczoru była część artystyczna. Grupa teatralna Senioritki, działająca przy Centrum Kultury Przeźmierowo pod kierownictwem Marioli Ryl – Krystianowskiej zaprezentowała wybrane fragmenty przedstawienia „Pan Tadeusz od kuchni”. Wzruszeń muzycznych dostarczył występ sopranistki Marii Jaskulskiej – Chrenowicz przy akompaniamencie Elżbiety Spychały – Mroczek.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie i budowali z nami to wyjątkowe targowe popołudnie inicjatyw senioralnych. Wspólnie namalowaliśmy obraz gminnej oferty senioralnej i międzypokoleniowej, ponieważ ten aspekt również wybrzmiewał i cieszył. Dziękujemy za wasze zaangażowanie i obecność. DO ZOBACZENIA ZA ROK!