Gdzie sięgają korzenie Pałacu? Czego doświadczył na przestrzeni wieków?

Historia

Pałac Jankowice

Pałac w Jankowicach powstał w 1803 roku na miejscu dawnego dworu Twardowskich. Jego pierwotna forma nawiązuje do awangardowych nurtów neoklasycznych, modnych na przełomie XVIII / XIX w. w środowisku berlińskim. Architektura pałacu – willi w czasach jego powstania była uznawana za niezwykle nowoczesną.

W tej formie (z dobudowanym pod koniec XIX w. ogrodem zimowym) budowla przetrwała ponad 100 lat. W 1912 r. została rozbudowana poprzez dodanie bocznych skrzydeł i dwóch tarasów wg projektu wybitnego poznańskiego architekta Rogera Sławskiego.

Po II wojnie światowej i upaństwowieniu majątku jankowickiego na folwarku istniała spółdzielnia produkcyjna, a w pałacu urządzono ośrodek szkoleniowy.

Później budynek oddano organizacji studenckiej. Od lat 90. XX w. budowla powoli niszczała. W 2005 r. pałac wraz z parkiem został przejęty przez Gminę Tarnowo Podgórne, która w latach 2016 – 2018 przeprowadziła z własnych środków remont kapitalny obiektu (koszt 5 mln EUR).

Dziś jest to miejsce spotkań i ciekawych wydarzeń kulturalnych.


Historia Pałacu Jankowice w opracowaniu Rafała Plebańskiego:

Park

Park przy jankowickim pałacu jest jednym z najciekawszych tego typu założeń na terenie Wielkopolski. Założony dla rodziny Engestromów na początku XIX wieku na około 12 ha, z wykorzystaniem parku wcześniejszego, został powiększony i wzbogacony egzotycznym drzewostanem w początkach XX wieku przez Augustyna Denizota dla Stefana hr. Kwileckiego.

Ozdobą parku jest wydłużony staw, na którym znajdują się cztery wyspy o zróżnicowanej wielkości.

Wśród drzew najciekawsze są żyjące w dużej grupie platany, aleja kasztanowców, jesiony, wierzby, a także młodsze drzewa: miłorząb japoński, tulipanowiec amerykański, choina kanadyjska, żywotniki.

W Parku, liczącym obecnie 18,5 ha, znajdują się urządzenia zachęcające do aktywnego wypoczynku: park linowy, siłownia zewnętrzna,plac zabaw dla najmłodszych czy ścianka wspinaczkowa.