2021
XI
15
pon.

Zwiedź wystawę do 5 grudnia!

Chcąc uczcić kolejną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości, zapraszamy na tematyczną wystawę Wielkopolanie w Bobrujsku w 1919-1920 roku – fotografie z albumu Jana Milewskiego, która gości w przestrzeniach Pałacu Jankowice, dzięki współpracy z Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie, do 5 grudnia 2021.

Sformowana w okresie powstanie wielkopolskiego Armia Wielkopolska nie złożyła po jego zwycięstwie broni. W 1919 i 1920 r. poszczególne jej oddziały brały udział w bojach o kształt wschodniej granicy Drugiej Rzeczypospolitej. Jednym z miast w którym stacjonowali Wielkopolanie był Bobrujsk. Wystawa Wielkopolanie w Bobrujsku w 1919-1920 roku – fotografie z albumu Jana Milewskiego, na dotychczas badaczom nieznanych zdjęciach, prezentuje nam ich historię, będąc także fotograficzną dokumentacją frontowego życia wszystkich jednostek i poddziałów 1. Dywizji Strzelców Wielkopolskich. Opowiada nam ona o wydarzenia z jej życia, ważnych zarówno dla całej Dywizji, jak i dla poszczególnych jej pułków. Mamy więc tu obrazy nie tylko strzelców, artylerzystów czy lotników, ale także oddziałów tyłowych, jak chociażby tabory i rzeźnia. Wszystko to razem sprawia, że album Jan Milewskiego jest niezwykle unikalnym dokumentem prezentującym nieco zapomniany fragment historii żołnierzy wywodzących się w większości z Wielkopolski.

Wystawa stworzona została w oparciu o prywatne zbiory rodziny Paszkowskich przez Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie i Muzeum Niepodległości w Poznaniu.

Zapraszamy codziennie w godzinach otwarcia Pałacu Jankowice. Wstęp wolny.

Aktualności

Zobacz następny artykuł