2020
I
07
wt.

wycieczka – Szlakiem szopek bożonarodzeniowych – relacja

Szlakiem szopek bożonarodzeniowych

7 stycznia 2020 r. to długo wyczekiwany dzień. Seniorzy biorący udział w zajęciach Centrum Senioralnego wyruszyli o godz. 9.00 sprzed Pałacu w Jankowicach szlakiem szopek i żłóbków bożonarodzeniowych. Pogoda i humory jak zwykle dopisywały.

 

Pierwsza szopka, którą mieliśmy okazję zobaczyć znajdowała się w kościele ojców franciszkanów w Woźnikach. Istnieją potwierdzone źródła, że w tym miejscu wzniesiono kapliczkę już w 1473 r. Wewnątrz zabytkowego kościoła podziwialiśmy pięknie wykonany żłóbek, który robił wrażenie. Sporym zainteresowaniem cieszyła się żywa szopka z różnymi zwierzętami, mieszcząca się przed wejściem. W 1993 r. kościół i klasztor otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Kolejny żłóbek i równie piękny zabytkowy kościół św. Marcina wzniesiony w 1737 r. znajdował się w Bukowcu. Oryginalne witraże, obrazy, drewniana architektura sprawiły, że było trochę cieplej gdyż temperatura wewnątrz kościoła była o wiele niższa niż na zewnątrz. Ale było warto !!!

 

Kolejny na naszej trasie był Buk, gdzie zatrzymaliśmy się by podziwiać drewniany kościółek p.w. św. Krzyża z 1515 r. na terenie cmentarza. Oryginalne wnętrze, bogata polichromia i przesympatyczny ks. Proboszcz , który opowiadał nam o historii tego miejsca sprawił, że chciało się słuchać i słuchać Na zabytkowym cmentarzu spoczywają między innymi żołnierz napoleoński, powstańcy wielkopolscy i matka Karola Marcinkowskiego. Spacerkiem przeszliśmy do kościoła św. Stanisława Biskupa, w którym mogliśmy podziwiać cudowny obraz  Matki Boskiej Literackiej, która jest patronką ludzi pióra. Proboszcz bukowskiej parafii opowiedział ciekawą historię kościoła, cudownego obrazu o którym pierwsza wzmianka pochodzi z 1430r. Wycieczka ta była dla nas wyjątkowa. Mieliśmy okazję zobaczyć piękne wnętrza i szopki bożonarodzeniowe oraz poznać historię zabytkowych kościołów.

Dziękujemy organizatorom i pani Magdzie za zorganizowanie super wycieczki i już z niecierpliwością czekamy na kolejną.

 

Lucyna Stachurska – Uczestniczka Klubu Seniora