2024
I
21
niedz.
13:00

Ale Kosmos, czyli co astronom widzi na niebie

Chyba nawet najgłębsze oceany na Ziemi nie skrywają tylu tajemnic, co kosmos. Wszyscy wiemy, że astronomia to szeroko pojęta nauka przyrodnicza, która zajmuje się badaniem gwiazd, planet, galaktyk oraz innych obiektów znajdujących się w przestrzeni kosmicznej. W Pałacu Jankowice, 21. stycznia o godz. 13.00, odbędzie się fascynujące spotkanie poświęcone właśnie tajemnicom nieba. Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie polski astronom i fizyk, dr Waldemar Ogłoza z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Dr Ogłoza jest nie tylko astronomem, ale także popularyzatorem astronomii; ponadto od wielu lat prowadzi obserwacje nieba w Obserwatorium Astronomicznym na Suhorze.

Nasz gość specjalny zabierze nas w niezapomnianą podróż po niebie, rzucając światło na małą gwiazdkę betlejemską i dzieląc się ciekawostkami związanymi z obserwacjami astronomicznymi. Nie zabraknie również refleksji nad wpływem kosmosu na nasze codzienne życie. Czy gwiazdy mogą mieć subtelny wpływ na naszą psychikę? Czy istnieją nieznane zależności między nami a odległymi ciałami niebieskimi? Odpowiedzi na te pytania stanowić będą istotny element tego spotkania.

Podczas tego wyjątkowego wydarzenia podążymy za dr Waldemarem Ogłozą w fascynującą podróż po kosmicznych tajemnicach, podobnie jak trzej królowie podążali za gwiazdą betlejemską. Spotkanie dla wszystkich miłośników astronomii i wszechświata!

Po wykładzie o godz. 14.15 odbędą się bowiem pełne interakcji i kreatywności warsztaty dla dzieci pt.  „Lecimy na Księżyc”, które poprowadzi dr Waldemar Ogłoza wraz ze swoją żoną Wiolettą. Dzieci będą miały szansę odkryć fascynujący świat Księżyca, tworząc mapy, składając origami i uczestnicząc w pamiątkowych zdjęciach na Księżycu. Zostanie omówiony także model Rakiety SATURN 5 z klocków Lego, a dzieci dokończą jego budowę. Dodatkowo wykonają model krateru księżycowego z masy solnej, który z dumą zabiorą do domu.

Całość stworzy pełen emocji warsztat, który rozwinie zdolności manualne, kreatywność i mamy nadzieję, że także zainteresowanie nauką jaką jest astronomia.

Rezerwacja telefoniczna bezpłatnych wejściówek na wydarzenie od 15 stycznia 2024 pod numerem telefonu: 61 10 10 400 (poniedziałek – piątek w godzinach 8:00 – 20:00 | sobota – niedziela w godzinach 12:00 – 20:00). Procedura uczestnictwa w wydarzeniach oraz szczegółowe informacje dostępne na stronie: www.palacjankowice.pl

* warsztaty dla dzieci w wieku od 8 lat – 12 – obowiązują zapisy

* wykład sala koncertowa – wiek od 10 lat i więcej ( dorośli , nastolatki, seniorzy )- obowiązują zapisy