„Działalność Larsa Engeströma posła nadzwyczajnego króla Szwecji Gustawa III w czasie Sejmu Wielkiego w Polsce”
HISTORIA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
Wszystkich miłośników historii Pałacu Jankowice, rodzin szlacheckich oraz heraldyki zachęcamy do odwiedzin Pałacu Jankowice w sobotę 7. maja 2022 r. po dużą dawkę fachowej wiedzy i ciekawych prezentacji. Zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem im. Larsa i Wawrzyńca Engeströmów w Ceradzu Kościelnym wykłady będą nie lada gratką dla pasjonatów pałacu i nie tylko!
godz. 13.00
„Działalność Larsa Engeströma posła nadzwyczajnego króla Szwecji Gustawa III w czasie Sejmu Wielkiego w Polsce” – wykład poprowadzi Tadeusz Grabski – historyk, Prezes Stowarzyszenia im. Larsa i Wawrzyńca Engeströmów, zajmujący się historią wielkopolskiego muzealnictwa, a szczególnie jego wybitnymi przedstawicielami.
Lars Engeström w latach 1799-1826 był właścicielem Jankowic, gdzie często przebywał i zakończył swoje życie. W 1790 r. poprzez ożenek z Rozalią Drya-Chłapowską na stałe związał swój ród z losami Polski. Ważnym elementem jego misji było promowanie wśród polskich posłów traktatu, którego współautorem jest Gustaw III, poświęconemu roli carycy Katarzyny II w rujnowaniu sąsiadów i destabilizacji sytuacji politycznej w Europie. Traktat mało znany w polskiej literaturze historycznej, a którego przesłaniem było m.in. uświadomienie Polakom, jak unikać zastawianych przez „Danaum” (Greków=Rosjan) zasadzek. W uznaniu jego zasług w pracach Sejmu Wielkiego i przy tworzeniu Konstytucji 3 Maja otrzymał od króla Stanisława Poniatowskiego pierścień rycerski oraz Order Świętego Stanisława, a od sejmu indygenat.
godz. 14.00
„Herb Engeströmów, a heraldyka polska” – wykład przeprowadzi Leszek Krajkowski – Prezes Towarzystwa Genealogiczno-Heraldycznego z siedzibą w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Towarzystwo skupia osoby różnych profesji zainteresowane historią rodzin oraz prowadzi działalność badawczą i popularyzatorską. Podczas wykładu oprócz herbu rodowego Engeströmów zostaną zaprezentowane herby polskich przodków Wawrzyńca Engeströma i przedstawione zasady tworzenia polskich znaków rodowych.
Podczas wydarzenia zostaną ogłoszone wyniki konkursu plastycznego „Herb Rodzinny” zorganizowanego przez Stowarzyszenie im. Larsa i Wawrzyńca Engeströmów w Ceradzu Kościelnym.
A.S-F
*rezerwacja telefoniczna bezpłatnych wejściówek od 2. maja pod nr tel.: 61 10 10 400 (pon. – pt. w godz. 8.00 – 20.00 sob. – Nd. W godz. 12.00 -20.00). Procedura uczestnictwa w wydarzeniach oraz szczegółowe informacje dostępne na stronie: www.palacjankowice.pl