Otwarcie wystawy „Wielkopolanie w Bobrujsku w 1919-1920 roku – fotografie z albumu Jana Milewskiego”
Chcąc uczcić kolejną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości, zapraszamy na tematyczną wystawę Wielkopolanie w Bobrujsku w 1919-1920 roku – fotografie z albumu Jana Milewskiego, która gościć będzie w przestrzeniach Pałacu Jankowice, dzięki współpracy z Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie.
Sformowana w okresie powstanie wielkopolskiego Armia Wielkopolska nie złożyła po jego zwycięstwie broni. W 1919 i 1920 r. poszczególne jej oddziały brały udział w bojach o kształt wschodniej granicy Drugiej Rzeczypospolitej. Jednym z miast w którym stacjonowali Wielkopolanie był Bobrujsk. Wystawa Wielkopolanie w Bobrujsku w 1919-1920 roku – fotografie z albumu Jana Milewskiego, na dotychczas badaczom nieznanych zdjęciach, prezentuje nam ich historię, będąc także fotograficzną dokumentacją frontowego życia wszystkich jednostek i poddziałów 1. Dywizji Strzelców Wielkopolskich. Opowiada nam ona o wydarzenia z jej życia, ważnych zarówno dla całej Dywizji, jak i dla poszczególnych jej pułków. Mamy więc tu obrazy nie tylko strzelców, artylerzystów czy lotników, ale także oddziałów tyłowych, jak chociażby tabory i rzeźnia. Wszystko to razem sprawia, że album Jan Milewskiego jest niezwykle unikalnym dokumentem prezentującym nieco zapomniany fragment historii żołnierzy wywodzących się w większości z Wielkopolski.
Wystawa stworzona została w oparciu o prywatne zbiory rodziny Paszkowskich przez Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie i Muzeum Niepodległości w Poznaniu.
Jej otwarcie odbędzie się 13. listopada o godzinie 16:00 i zostanie wzbogacone o prelekcję dr Michała Krzyżaniaka – Dyrektora Muzeum Powstańców Wlkp. w Lusowie oraz występ Artystów Teatru Muzycznego w Poznaniu w składzie:
Maciej Zaruski – śpiew
Katarzyna Tapek – śpiew
Michał Łaszewicz – akompaniament
Ekspozycja będzie dostępna w przestrzeniach Pałacu Jankowice do 28 listopada. Wstęp – z wyjątkiem otwarcia wystawy – wolny.
—
*rezerwacja telefoniczna bezpłatnych wejściówek na otwarcie wystawy od 2. listopada 2021 pod numerem telefonu: 61 10 10 400 (poniedziałek – piątek w godzinach 8:00 – 20:00 | sobota – niedziela w godzinach 12:00 – 20:00). Procedura uczestnictwa w wydarzeniach oraz szczegółowe informacje dostępne na stronie: www.palacjankowice.pl