2024
III
24
niedz.
14:00

Szczęśliwy dom, w którym pająki są!

SZCZĘŚLIWY DOM, W KTÓRYM PAJĄKI SĄ!

marca o godz. 14.00 zapraszamy do pałacu na wielkanocne ETNO warsztaty z tworzenia pająków krystalicznych – przestrzennych, barwnych konstrukcji zawieszanych pod sufitem.

Pająki już od końca XIX wieku zdobiły izby i umilały czas wiejskim kobietom. Tworzenie tych ozdób było silnie związane z obrzędowością Wielkanocną. Wspólne robienie pająków to czas rozmów i wspólnego śpiewu, który owocował nie tylko pięknie wykonanymi ozdobami ale również zacieśniał relacje miedzy twórczyniami. Pająki wieszano w izbie w miejscu, w którym mogły zostać poruszone przez wiar wpadający do chaty. Wierzono, że kołyszący się pająk zwiastował szczęście i dobrobyt dla rodziny.

Podczas warsztatów poznacie technikę wykonania pająka krystalicznego. Dowiecie się czym były pająki kiedyś i jaką pełniły funkcję. Poznacie różne formy regionalne – od kryształowych i obręczowych po pająki tarczowe.

Warsztaty poprowadzi Patrycja Szablewska – animatorka kultury. Od dwudziestu lat nieprzerwanie kultywuje polskie tradycje na terenie kraju jak i poza jego granicami. Obecnie założycielka, kierowniczka organizacyjna i artystyczna Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Pałuckiej. Zafascynowana tradycyjnym rękodziełem regularnie organizuje spotkania dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, podczas których dzieli się swoją wiedzą na temat pająków ludowych.

Będzie rodzinnie i twórczo – zapraszamy do Pałacu Jankowice rodziców z dziećmi, dziadków z wnukami i wszystkich chętnych !

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek pod numerem 61 10 10 400 od  18 marca 2024 (poniedziałek – piątek w godzinach 8:00 – 20:00 | sobota – niedziela w godzinach 12:00 – 20:00). Procedura uczestnictwa w wydarzeniach oraz szczegółowe informacje dostępne na stronie: www.palacjankowice.pl