2021
VIII
01
niedz.
17:00

Wersy i fantazje muzyczne

Zapraszamy na niezwykłe spotkanie – Wersy i fantazje muzyczne, podczas którego poezja i muzyka stworzą spójną całość.

Wiersze znanego poznańskiego poety i pisarza, Jerzego Beniamina Zimnego, czytać będzie aktor Romuald Grząślewicz – wieloletni kierownik artystyczny Sceny na Piętrze. Natomiast utwory instrumentalne zabrzmią w wykonaniu tria, które tworzą:

Artur Banaszkiewicz – skrzypek, znanej szerokiej publiczności ze swoich wirtuozowskich prezentacji utworów inspirowanych muzyką cygańską i żydowską oraz własnych aranżacji, parafraz i fantazji światowych hitów z różnych regionów świata,

Michał Gajda – wszechstronny akordeonista, który z impetem rozwija swoją karierę solisty i kameralisty, odnosi też  znaczące koncertowe i konkursowe sukcesy  z pianistką Julią Wolańską jako Duo Wolańska/Gajda,

Szymon Wieczorkiewicz – wszechstronnie wykształcony kontrabasista i gitarzysta basowy pasjonat jazz-rock i jazz fusion, nie stroniący również od klasyki,  rozchwytywany przez wiele zespołów kameralnych i orkiestrowych do udziału w bardzo różnorodnych projektach.

Jerzy Beniamin Zimny ogląda świat „malarskim okiem”. Pozornie banalny obraz – przedmiot, ulica, człowiek, kamień, wywołują w jego umyśle wspomnienia, symboliczne obrazy, dalekie metafory, myśli nieuczesane, czasem nostalgię i smutek.  Jego wiersze, w wykonaniu Romualda Grząślewicza, pozostawiają wyobraźni słuchacza bardzo wiele. Wybierając utwory muzyczne do tego wydarzenia staraliśmy się, aby słowo i muzyka były partnerami, inspirowały się nawzajem, konfrontowały, dostarczały słuchaczom tak różnorodnych emocji, jakie daje im samo życie.

W programie znalazły się: Medytacja J. Masseneta,  parafraza A. Banaszkiewicza słynnej żydowskiej pieśni Hava Nagila, najsłynniejszy Czardasz Montiego i wiele innych.  Rozpoczynając koncert  w 77.  rocznicę Powstania Warszawskiego o godzinie „W”, muzyką i słowem złożymy hołd Powstańcom.

Współpraca: Fundacja Muzyczna APOLLO.


*rezerwacja telefoniczna bezpłatnych wejściówek od 19. lipca 2021 pod numerem telefonu: 61 10 10 400 (poniedziałek – piątek w godzinach 8:00 – 20:00 | sobota – niedziela w godzinach 12:00 – 20:00). Procedura uczestnictwa w koncertach oraz szczegółowe informacje dostępne na stronie: www.palacjankowice.pl.